zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičte i během menstruace – volte ale správný pohyb!

Veronika Matoušová
04.08.2021

Když máte „své dny“, je běžné, že se vám moc nechce do cvičení. Zejména pokud máte během menstruace větší křeče a trpíte nevolností či únavou. Sice je správné si v prvních dnech spíše odpočinout a více relaxovat, ovšem není to rozhodně doba, kdy byste se museli pohybu vzdát úplně. Jste-li zvyklé pravidelně cvičit, dodržovat určitý pohybový režim a nechcete se nechat omezovat menstruací, máme pro vás pár tipů, čemu se v těchto dnech věnovat. Hodně však záleží na tom, jaký druh pohybu si během menstruace zvolíte. Zachovat režim je fajn, ale zdraví by mělo být pořád na prvním místě.

Přestože je během menstruačních dnů naše fyzická aktivita nižší než v jiných týdnech, vyplatí se zkusit alespoň nějaký pohyb. Může to totiž pro tělo znamenat zmírnění křečí, nadýmavosti, nevolností, bolestí hlavy nebo lepší psychickou kondici. Správné cvičení může také pomoci vyladit vaše hormony, zlepšit náladu a zbavit vás fyzických neduhů typických pro tyto dny. Kterému cvičení se tedy věnovat během menstruace?

Základ je chůze, ta nikdy neuškodí

Pokud máte jen lehčí bolesti a cítíte se během svých dnů špatně spíše psychicky, choďte. Vyrazte do přírody, udělejte si procházku alespoň na půl hodiny a zhluboka dýchejte. Uvidíte, že po pár krocích skoro nebudete vědět o bolestech v podbřišku. Hlavně se ale vrátíte domů v podstatně lepším rozpoložení. Chůzi si navíc můžete v klidu a bez omezení naordinovat na každý den menstruace. Rychlost si zvolíte podle vašich aktuálních možností, přesto si můžete být jisté, že tím svému tělu rozhodně nijak neublížíte. Během dnů, kdy už se menstruace pomalu loučí a vám opět roste energie, můžete zařadit mírný běh. Sprinty ale nechte až na jiný týden. Zvolte raději pomalejší běh prostřídaný rychlou chůzí.

Jóga a strečink při menstruaci pomáhá

Není snad lepší a vhodnější cvičení než jóga. Pokud si navíc zvolíte sestavu přesně pro tyto dny, zmírníte křeče, zklidníte mysl a příjemně se protáhnete, což vašemu tělu udělá jen dobře. Klidnější ásany jsou přesně to pravé, co v těchto dnech potřebujete, proto si je určitě alespoň dvakrát během menstruace dopřejte. Jóga vám pomůže ulevit od křečí, uvolní bolest v oblasti ledvin, pomůže vám od nepříjemného nadýmání a dechová cvičení v počátku a na konci lekce zajistí zlepšení psychiky a celkové uvolnění svalového napětí. Pokud není jóga zrovna tím pravým pro vás, nebo se jí z jakéhokoliv důvodu bráníte, můžete zařadit alespoň strečink. Už jen samotné protahování tělo příjemně uvolní, zmírní se ztuhlost svalů a kloubů a budete se po něm cítit lépe.

Čemu se vyhnout při menstruaci a jak cvičení přizpůsobit

V týdnu, kdy máte menstruaci, na některá cvičení raději zapomeňte. I když vám je dobře a netrpíte na větší bolesti, i tak se věnujte klidnějšímu pohybu a dopřejte svému tělu více odpočinku. Velké zátěže nebo příliš intenzivní druhy cvičení nejsou úplně vhodné. Například oblíbený HIIT, CrossFit nebo kruhový trénink si pro tyto dny odpusťte. Pokud půjdete cvičit, nevěnujte se mu příliš dlouho, všímejte si více signálů těla a klidně cvičte o polovinu kratší dobu.

Pohybu se nemusíte vzdávat ani během menstruace. Je ale důležité brát větší ohled na vaše tělo a jeho potřeby. Pokud vás tedy neomezují žádné závažnější příznaky, nebraňte se poklidnějšímu pohybu. Naopak nechtějte trhat rekordy a jet na maximum. Přizpůsobte cvičení svým aktuálním pocitům, své síle a nic nepřehánějte. Pak můžete ze cvičení vytěžit pro sebe maximum i během svých dnů.

Intimní péče a hygiena je důležitá v každém věku: Proč ji nepodceňovat?

Premenstruační syndrom: Úděl všech žen? 

Autor: Veronika Matoušová

Jak zvýšit libido: Sáhněte po rostlinné stravě a správném koření
Cvičení, které podpoří krevní oběh: Proč je tolik důležité?

Další články

Děti a sluneční brýle: Proč s používáním nespěchat?
Nemoci a léčba

Děti a sluneční brýle: Proč s používáním nespěchat?

15.07.2021

Malé děti bychom měli nejméně do dvou let před sluncem spíš chránit, než je vystavovat agresivním slunečním paprskům. Děti mají tenčí kůži a jsou celkově citlivější, je proto vhodn ...