zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Postihuje syndrom toxického šoku jen menstruující ženy? Proč je tak nebezpečný?

Kateřina Hájková
15.09.2021

Syndrom toxického šoku (TSS) je náhlý, potencionálně smrtelný stav, způsobený uvolňováním toxinů produkovaných přemnoženými stafylokokovými bakteriemi, které se nacházejí v tělech mnoha žen. TSS postihuje menstruující ženy a zejména ty, které používají superabsorpční tampony.

Na přemnožení bakterií tělo reaguje prudkým poklesem krevního tlaku, což zbavuje orgány kyslíku a může vést ke smrti. Tím je TSS nebezpečný. Do povědomí veřejnosti se poprvé dostal na přelomu 70. a 80. let minulého století poté, co zemřelo několik mladých žen, které užívaly superabsorpční tampon stejné značky. Produkt byl později stažen z prodeje.

Komu syndrom toxického šoku hrozí

Navzdory tomu, že TSS je v povědomí veřejnosti zafixován jako „nemoc z tamponů“, může postihnout i muže. Z toho vyplývá, že jediným viníkem přemnožení bakterií stafylokoků není užívání tamponů při menstruaci, může za ním stát i špatné hojení po chirurgickém zákroku, popáleniny, otevřené rány nebo použití protéz. Faktem ovšem zůstává, že více než třetina případů TSS se týká žen mladších 19 let a 30 % žen, které nemoc prodělaly, se s ní v budoucnu potýká znovu.

Je možné oddálit menstruaci? 

Proč jsou na vině zrovna tampony

I když nejsou jediným viníkem, tampony drží post toho nejčastějšího. Důvodem je skutečnost, že tampon nasycený krví je podpůrným místem pro rychlý růst bakterií, jež se odtud snadno rozšíří do krevního oběhu a zadělají na problémy. Se samotným způsobem užívání tamponů může podle lékařů navíc souviset i způsob, jímž bakterie pronikají do krevního oběhu. Jejich zasunutí může v pochvě způsobit vznik trhlinek, které zapříčiní prasknutí drobných cév. Tím vznikne ranka náchylná k infekci. Dlouhé pobývání tamponu v pochvě ji navíc může vysušit, což zvyšuje riziko infekce: připraví ji to o přirozenou ochranu v podobě poševního sekretu.

Co může TSS způsobit

Pokud jste TSS prožili, musíte bohužel počítat s tím, že vás dříve či později může potkat znovu. Proto je dobré dávat si pozor na příznaky, jejichž včasná identifikace napomůže pohotovému přivolání lékařské pomoci. Jedinci, kteří na toxický šok zemřou, jsou usmrceni nadměrnou reakcí těla na toxiny uvolňované stafylokokovými bakteriemi. Většině z nich je osudný takzvaný hypotenzní šok, při němž přestávají fungovat srdce a plíce.

7 otázek a odpovědí na téma první menstruace

Jak vypadají projevy syndromu toxického šoku

Syndrom toxického šoku o sobě dává vědět celou řadu různých příznaků. Pokud se objeví při menstruaci, po zákroku, popálení nebo v případě, že máte otevřenou ránu, měli byste vyhledat pomoc lékaře. Na co si dávat pozor? Na vysokou horečku, která stoupá náhle a rychle, dále na nízký krevní tlak, zvracení nebo častou vodnatou stolici, vyrážku připomínající spálení od sluníčka (nejčastěji na dlaních a chodidlech). Objevuje se také zmatek, bolest svalstva, zčervenání očí, úst a hrdla. Vyskytnout se mohou i křeče nebo bolesti hlavy.

Jak probíhá léčba TSS

Při podezření na TSS je zásadní vyjmout tampon z pochvy. K potvrzení diagnózy lékaři provedou odběry krve, otestují vzorky moči, případně provedou CT nebo rentgen hrudníku, aby zjistili, zda TSS zasáhl nějaké orgány. TSS se léčí antibiotiky, podávají se také léky na nízký krevní tlak. Důležité je rovněž zavodnění, jehož cílem je nahradit ztrátu vody v těle.

Zdroj: www.webmd.com, www.nhs.uk

Autor: Kateřina Hájková

Znáte galgán, koření jihovýchodní Asie?
CBD: S jakými nemocemi dokáže tento přírodní lék bojovat?

Další články

Regenerace jako důležitá součást lepších výkonů
Sport a relaxace

Regenerace jako důležitá součást lepších výkonů

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. ...