zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Chcete zhubnout? Zapomeňte na jednorázové diety

Evžena Janovská
31.01.2020

Rychlé hubnutí je snem všech, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kil. Pokud mezi ně patříte, pravděpodobně jste narazili na některou z mnoha jednorázových diet, slibující splnění tohoto snu. Zapomeňte na ni a raději hubněte pomalu, ale zdravě. U jednorázové diety vás totiž místo vysněné postavy čeká zklamání v podobě jo-jo efektu a různých zdravotních potíží.

Proč po jednorázových dietách nezhubnete?

Existuje velké množství jednorázových diet, jedno však mají společné - vždy se jedná o drastické snížení příjmu kalorií a jednostrannou stravu. Rozhodnete-li se pro některou z nich, časté pocity hladu, únava a podrážděnost nejsou jediné nepříjemnosti, které vás čekají. Vaše tělo bude trpět nedostatkem živin, vitamínů a minerálů, což s sebou přináší zdravotní problémy.

Po jednorázových dietách sice zhubnete, ztracené kilogramy však budou pouze tvořeny úbytkem vody a nemalého množství svalové hmoty. Váš metabolismus se zpomalí a po návratu k normálnímu stravování vás čeká jo-jo efekt. Drastické snížení příjmu energie je pro vaše tělo signálem k nutnosti šetřit s energií.

Zpomalení metabolismu znamená velkou úsporu energie. Po návratu k běžné stravě si tělo pamatuje období hladovění a snaží se vytvořit si co nejvíce zásob tuku na „horší časy“. Výsledkem je nárůst tělesné hmotnosti, přičemž nabrané kilogramy jsou tvořeny tukem.

Hubnutí začíná v hlavě

Na počátku hubnutí stojí motivace. Zdravé hubnutí není pouze o zbavení se nadbytečných kilogramů. Zdravé hubnutí znamená trvalou změnu v životním stylu. Musíte proto nejprve přesvědčit mozek. Nástrojem, jak ho přesvědčit k trvalé země životního stylu, je silná motivace.

Velkou chybou je spojovat hubnutí s hodnotou vaší osobnosti, to vám odčerpá potřebnou energii. Demotivace a následný konec s hubnutím na sebe nenechají dlouho čekat. Stejného efektu dosáhnete stanovením si nereálných cílů.

Výživa – klíč ke zdravému hubnutí

Podstata hubnutí je snížit příjem energie a naopak zvýšit její výdej. Vaše tělo má však dostat všechny potřebné živiny i energie a nesmí hladovět. Hladovění totiž zpomaluje metabolismus a vede k obávanému jo-jo efektu. Zapomeňte na různé jídelníčky na internetu nebo v časopisech, ty slouží pouze pro inspiraci, jak by mohl vypadat ten váš. Každý člověk je jiný, žije v jiných podmínkách, má jiné nutriční potřeby. Strava každého z nás musí být proto individuální, musí v ní být zohledněno pohlaví, věk, zaměstnání, fyzická aktivita, ekonomické možnosti a další důležitá kritéria.

Existují však obecné zásady, které platí pro každého z nás. Strava má být pestrá, vyvážená, přičemž poměr sacharidy by měly tvořit 40 až 50 % z celkového denního příjmu energie, bílkoviny 20 až 30 % a tuky 25 až 35 %.  Jednoduché sacharidy, cukry, by měly tvořit pouhých 5 až 7 % celkového denního příjmu energie. Neměli byste zapomínat ani na dostatek vlákniny. Váš jídelníček by měl být z více než 80 % průmyslově nezpracovanými potravinami. Průmyslově zpracované potraviny totiž podporují nárůst tukových zásob.

Na vašem talíři by neměly chybět luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, ryby a libové maso, mléko a mléčné výrobky s nižším obsahem tuků, zelenina, ovoce. Zpestřením jídelníčku jsou ořechy a semínka, koření, bylinky a zelené natě. Ovoce hraje sice ve zdravé výživě i ve výživě při hubnutí důležitou roli, ne však každé ovoce se hodí na hubnutí. Některé druhy ovoce jsou totiž doslova plné fruktózy a tím i kalorií. Rovněž je doporučováno omezit solení, nadbytek soli vyvolává chuť na tučná jídla a podporuje zadržování vody v těle.

Na výběru nápoje záleží

Slazené nápoje, limonády, ovocné džusy, alkohol, energetické nápoje jsou plné jednoduchých sacharidů a tím i kalorií. Ideálním nápojem je čistá, neperlivá voda, dalšími vhodnými nápoji. Mezi ně patří neslazené čaje, bylinkové čaje, neslazené stolní vody, příležitostně minerální vody a nepřislazované zeleninové šťávy. Můžete si dopřát také neslazenou kávu.

Bez pohybu zdravě nezhubnete

Chcete-li zhubnout zdravě, bez dostatečného pravidelného pohybu se neobejdete. Pohyb zvyšuje výdej energie, podporuje nárůst svalové hmoty. Bez dostatku pohybu nemá tělo důvod k udržování si svalové hmoty. Udržování svalů je totiž energeticky náročné, proto jsou svaly jednou z prvních věcí, kterou začne vaše tělo omezovat, snížíte-li mu příjem energie. Svaly vytvářejí nejen pevnou a hezkou postavu, zrychlují také metabolismus. Dostatek pravidelného pohybu je rovněž velmi přínosný pro zdraví.

Rychlé a zdravé hubnutí do plavek

Zdroj: stob.cz, bezhladoveni.cz, abcdieta.cz, idnes.cz, fitplan.cz, alphega-lekarna.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Evžena Janovská

Alergie na chlad: Když chlad pálí a svědí
Jak vypadá zdravé hubnutí a jak mu lze pomoci bez rizik?

Další články

Novoroční bilancování nemusí přinášet chmury a deprese
Deprese

Novoroční bilancování nemusí přinášet chmury a deprese

12.01.2020

Konec starého a začátek nového roku v nás obvykle probouzí určité pocity nostalgie. S koncem roku máme tendenci bilancovat, řešit své úspěchy, ale i neúspěchy, přemýšlet nad tím, k ...