zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Koronavirus: Jsme v ohrožení?

Veronika Tůmová
06.02.2020

Nákaza, která v současnosti hýbe světem, se dostala i do Evropy, nemůžeme tedy jednoznačně vyloučit, že by se virus dostal také do České republiky. Obě předchozí epidemie MERS a SARS se nám však vyhnuly. Před možností, že by se koronavirus mohl dostat i do České republiky, varuje také ministerstvo zahraničních věcí, předpokládá však, že riziko je malé.

Případy takzvaných superpřenašečů se vyskytly během epidemie SARS a některé případy současné epidemie naznačují, že by mohly existovat také u nového koronaviru, tento předpoklad se však zatím nepotvrdil. U nás se zatím, pravděpodobně díky chřipkovému období, vyskytlo zhruba třicet podezření na koronavirus, žádné se však nepotvrdilo.

Jak dochází k šíření koronaviru a jaké jsou první příznaky?

Koronavirus se přenáší zejména po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o takzvanou kapénkovou infekci, která je, stejně jako chřipka, přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Podle čínských úřadů začíná schopnost šíření nového koronaviru sílit a na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), který se objevil v roce 2002 a usmrtil přes 700 lidí, je nový koronavirus infekční i v inkubační době. Ta trvá pravděpodobně mezi dvěma až deseti dny. Situaci u nás komplikuje právě probíhající chřipková epidemie, lidé díky podobným prvním příznakům nemoci a uváděným příznakům koronaviru propadají panice. Při podezření se důrazně doporučuje lékaři nejprve zavolat, další postup a opatření budou záviset na příznacích, ale i na skutečnosti, zda byl pacient v ohnisku nákazy či měl možnost styku s nakaženým člověkem.

Hrozí přenos nákazy zásilkami z Číny?

Americké úřady vydaly prohlášení, které bude pro mnohé uklidňující, a sice že přenos pomocí zásilek z Číny je zcela nepravděpodobný. České úřady toto jednoznačně potvrzují a uklidňují občany, že v tomto případě se skutečně není čeho obávat. Koronavirus se přenáší stejně jako jiná respirační onemocnění, tedy přenosem z člověka na člověka pomocí kapénkové infekce, virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin. Ochranná opatření se proto týkají především přepravy osob na letištích a jinde, kde dochází k velkému seskupování lidí. Zásilkové společnosti, spedice ani Česká pošta proto žádná bezpečnostní opatření v souvislosti s nákazou nepřijaly. Na pražském letišti v Ruzyni již došlo k zavedení těchto opatření a další budou zřejmě brzy následovat.

Koronavirus stále není pod kontrolou, ví se o něm málo

Svět je stále více otevřený, přístupný a navzájem propojený, snadno přenosné nemoci tak mají stále lepší podmínky pro své uplatnění. Se stejným znepokojením a obezřetností jako v minulých letech tak lidstvo sleduje aktuality ohledně koronaviru. V této chvíli ještě zcela přesně nevíme, jaké parametry má nová nemoc, jak snadno se přenáší a jak je nebezpečná. Počet nakažených stoupá, nový koronavirus se šíří rychleji než SARS a dosavadní statistiky ukazují, že umírají dvě procenta nakažených lidí. To by ve výsledku znamenalo, že nová pandemie není o mnoho nebezpečnější než prasečí chřipka, tento závěr je však předčasný, protože dosud nemůžeme dost dobře odhadnout, jak všechny nahlášené případy dopadnou, ani kolik může být těch nenahlášených.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, irozhlas.cz, novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pobírání rodičovského příspěvku: Změny v roce 2020
První pomoc na horách

Další články

V novém roce hlavně zdraví: Jak toho dosáhnout?
Zdravý život

V novém roce hlavně zdraví: Jak toho dosáhnout?

21.01.2020

Typická snaha o zhubnutí a lepší péče o vlastní kondici a životosprávu bývá častým novoročním předsevzetím. Jak tedy začít? V tomto zimním období, které ještě nějakou dobu rozhodně ...