Potrat

Jak o sebe pečovat po přerušení těhotenství

Veronika Tůmová
06.03.2012

Přerušení těhotenství, ať už k němu došlo z jakéhokoliv důvodu, uměle nebo samovolně, je pro ženu smutnou a nepříjemnou zkušeností. Těhotenství, i když mohlo trvat jen krátce, zanechalo v těle množství hormonálních a dalších změn. Fyzický i duševní odpočinek je proto tím, na co by se žena po potratu měla nějakou dobu soustředit. Teprve potom přijde na řadu řešení dalších otázek, jako je návrat do zaměstnání, jsou-li nutná další gynekologická vyšetření, jak o sebe pečovat a co dodržovat.

Co dodržovat po interrupci?

Stejně jako po porodu, i po interrupci je nutné dodržovat šestinedělí, během kterého se tělo po zákroku vrací do původního stavu, hojí se a čistí.

Sexuální aktivitu je dobré odložit až do doby po první menstruaci, je důležité mít na paměti, že otěhotnět je možné téměř okamžitě, není rozumné se proto vystavovat riziku dalšího nechtěného těhotenství.

Během celého šestinedělí je nutné dbát o zvýšenou hygienu v oblasti rodidel, ale vyhnout se parfémovaným mýdlům nebo gelům. V době trvajícího krvácení se doporučuje používat vložky místo tamponů, kvůli nebezpečí infekce.

Také je důležité neprochladnout, nenavštěvovat bazény či koupaliště, vynechat koupele ve vaně a omezit se jen na sprchování.

Pokud se vyskytnou jakékoliv problémy, např. častá a intenzivní bolestivost nebo přílišné krvácení, je nutné ihned kontaktovat lékaře.

Co dodržovat po samovolném potratu?

Po samovolném potratu, pokud plod neodejde z těla přirozenou cestou, musí žena podstoupit tzv. revizi dělohy, tedy lékařský zákrok, kdy se vnitřek dělohy pomocí nástroje (kyrety) vyčistí. Po tomto zákroku je opět nutné dodržovat dobu šestinedělí a vše, co je s tím spojené. Rozdíl však v tomto případě spočívá v obvykle velmi negativním dopadu na psychiku ženy.

Ztracené dítě je pro ženu velkým traumatem, může se objevit i sklon k sebeobviňování apod. Příroda však v tomto případě jen z nějakého důvodu řešila svůj omyl, který vůbec nemusí znamenat neschopnost další gravidity nebo donošení zdravého dítěte.

Kromě podpory partnera dnes mohou ženy využívat mnoho poraden a čerpat rady a oporu v této oblasti i s pomocí odborných portálů na internetu.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud po potratu nebo interrupci máte horečku, hodně a dlouho krvácíte (déle než 14 dní) nebo máte bolesti, okamžitě navštivte lékaře. Příznaky mohou znamenat infekci vzniklou např. přetrváváním zbytků embrya v děloze. V tom případě je nutné okamžité zahájení léčby, popř. podání antibiotik.

Pokud vše probíhá bez problémů, obvykle stačí zajít k lékaři na kontrolní prohlídku v průběhu 2-3 týdnů po zákroku. Většinou vás lékař sám na kontrolu objedná.

Kdy znovu otěhotnět?

Někteří odborníci trvají na tom, aby se s dalším početím po potratu čekalo nejméně půl roku, zejména po interrupci, kdy poukazují na potřebu uvědomit si, že šlo přecejen o nepřirozený a násilný zásah do těla, které se připravovalo na těhotenství.

Běžně už se však tolik netrvá na tom pokusy o početí příliš odkládat. Váš gynekolog vám samozřejmě doporučí pohlavní zdrženlivost v šestinedělí, popř. použití kondomu. Obnovit snahu o početí pak můžete už po první menstruaci. Poté se tělo vrací do normálu a je fyziologicky připravené na další těhotenství, pokud se tak po všech dalších stránkách cítíte i vy sama.

Autor: Veronika Tůmová

Co je to zamlklé těhotenství?
Koenzym Q10

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...