Potrat

Co je to zamlklé těhotenství?

Veronika Tůmová
22.02.2012

Bezprostředně po zjištění těhotenství jste se možná setkali s doporučením počkat s oznámením této radostné události do konce prvního trimestru, tedy 12. týdne. Je to proto, že po uplynutí této doby se výrazně snižuje riziko podstoupení takových nepříjemností, jako je samovolný potrat nebo zamlklé těhotenství.

Při zamlklém těhotenství plod v raném stadiu vývoje odumře, není však samovolně vyloučen z těla, je proto nutný chirurgický zákrok, tzv. kyretáž.

Příčiny zamlklého těhotenství

Příčiny zamlklého těhotenství nejsou přesně známy, může jít o genetickou vadu, infekci, imunologické poruchy, ale i hormonální nevyrovnanost matky, chromozomální vady, nebo sklon ke zvýšené srážlivosti krve matky, špatné krevní zásobení plodu nebo špatně se vyvíjející placenta.

Příznaky zamlklého těhotenství

Zamlklé těhotenství je pro ženu velmi zrádné. Obvykle žena nic netuší až do ultrazvukového vyšetření, při kterém lékař zjistí problém. Někdy se může objevit bolestivost nebo výtok, pak by žena neměla vyšetření odkládat.

Na ultrazvuku je obvykle zjevné, že plod neodpovídá velikostí svému stáří, není patrný srdeční tep ani další známky života plodu. Vyšetření je nutné několikrát zopakovat. Pokud se odumření plodu potvrdí, je nutný zákrok k jeho odstranění a vyčištění dělohy (revize).

Revize děložní dutiny – kyretáž

Kyretáž, jinak také revize nebo vyčištění dutiny děložní je gynekologická operace, provádějící se v celkové anestezii. Do pochvy je zavedena trubička, kterou při kyretáži procházejí nástroje, nutné k odsání nebo vyškrábnutí obsahu dělohy, plodu a všech jeho obalů.

Celý zákrok trvá asi 20 minut, obvykle je nutná jednodenní hospitalizace. Odebraná tkáň pak prochází histologickým vyšetřením. Žena po zákroku ještě asi týden slabě krvácí, první menstruace se pak dostaví cca za 4 – 6 týdnů.

Jiným řešením může být čekání na samovolný potrat, kdy tělo samo mrtvý plod vypudí, a tím dojde i k vyčištění dělohy. Je nutné poradit se o této alternativě s lékařem.

Jak se s tím vyrovnat?

Po zákroku je nutné dodržovat období šestinedělí, tj. odpočívat po fyzické i psychické stránce a nesnažit se cokoliv uspěchat. Psychický stav ženy může být touto zkušeností dočasně negativně poznamenán. Jako ve všech podobných případech je velkou oporou porozumění a podpora partnera, případně dalších členů rodiny.

Není důvod k obavám, že nešlo o náhodu a že se vše bude opakovat. Pokud však dochází k zamlklému těhotenství opakovaně, je nutné začít problém co nejdříve řešit s odborníky.

Autor: Veronika Tůmová

Přečti mi pohádku
Jak o sebe pečovat po přerušení těhotenství

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...