Kouření

Náš neúspěšný boj s nikotinem

Veronika Tůmová
17.02.2012

Nový rok obvykle znamená snahu mnohých z nás splnit alespoň jedno ze seznamu našich předsevzetí. K nejčastějším a stále se opakujícím patří právě rozhodnutí přestat kouřit. Týká se tenhle problém i vás?

V době, kdy se vehementně snažíme zbavit lidstvo závislostí na alkoholu a drogách, přehlížíme a tolerujeme skutečnost, že mladí lidé stále ještě považují cigaretu za jakýsi symbol dospělosti a osobní svobody. K prvnímu “šluku“ se mnozí z nich nedostanou obvykle jako náctiletí, ale mnohdy dokonce už jako děti. A výsledek? Závislost, jdoucí ruku v ruce s bezohledností a lhostejností vůči okolí.

Ceny tabáku nic nezmění

Nic na tom kupodivu nemění ani skutečnost, že ceny za tabákové výrobky neustále stoupají. Kuřák si na konci roku spočítá, že za prokouřené peníze mohl mít letos splacenou televizi nebo rodinnou dovolenou, zkrátka je evidentní, že si finanční zátěž způsobenou kouřením obvykle uvědomuje. Sám se pak pokouší situaci řešit naráz a radikálně, ale opakované selhávání při odvykacích pokusech pak vede ke stresu, který kuřák řeší opět cigaretou. Podle statistik v naší zemi, stejně jako “zapřísáhlý pivař“ nepřestane chodit do své hospůdky, ať se pivo zdražuje sebevíc, i mnohý kuřák přiznává, že vysoké ceny cigaret ho zkrátka neodradí.

Děti s cigaretou – běžný jev?

Statistiky a odborné výzkumy mnohé napovídají, ve většině případů jsou doslova šokující. Poprvé se děti setkávají s cigaretou a zkoušejí kouřit už v deseti letech, někdy dokonce dříve, například už v osmi letech. Za takové čtyři roky, tedy ve věku dvanácti let má už dítě vypěstovanou docela slušnou formu závislosti, a to i přesto, že začalo na jediné, ale pravidelné cigaretě týdně.

A jak takového mladého kuřáka motivovat k tomu, aby s kouřením skončil? Dost těžko, vzhledem k tomu, že takové argumenty, jako je dopad na fyzické zdraví nebo možné problémy v partnerském vztahu, nebudou v tak útlém věku považovány za důležité.

Kouření je byznys

Smutný a směšný byl i výsledek pokusu naší vlády o zavedení nekuřáckých restaurací a jiných provozoven společného stravování u nás po vzoru jiných evropských zemí. Akce skončila směšným fiaskem. Majitelé podniků byli k tomuto kroku vyzváni nepovinně, a proč by někdo z nich riskoval ztrátu většinové, kuřácké klientely.

Kuřácké prostory v některých provozovnách plní svůj účel, ale v mnohých případech jsou řešeny tak, že se tu člověk pasivnímu kouření stejně nevyhne. A tak se to celé smetlo ze stolu jako ne snad špatný, ale v Čechách neuskutečnitelný nápad. Stojí za tím samozřejmě nezanedbatelný přínos prosperujícího tabákového průmyslu, ale to už je jiná kapitola.

Ještě dlouho proto nejspíš budeme svědky toho, jak si kuřácká skupinka v restauraci vychutnává svou potřebu v oblacích modrého dýmu, hned vedle stolu rodiny s malými dětmi. Nechceme tak házet všechny kuřáky do jednoho pytle, bohužel těch, kteří se nezabývají tím, jestli někoho kouřením obtěžují, je velké množství.

Autor: Veronika Tůmová

Jak oblékat děti v zimě
Pozor na podchlazení

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...