Školák a předškolák

Přečti mi pohádku

Milena Mocková
24.02.2012

V dnešní době plné počítačů, televizí, mobilních telefonů a další elektroniky ubývá společných chvil s rodinou. Čtení se posouvá hodně dozadu, přitom pouto, které se vytváří mezi rodiči a dětmi při čtení, je nevymazatelné. Pokud chceme, aby z našich dětí vyrostli moudří lidé, je vhodné jim hodně číst.

Čtení děti učí a vychovává

Pohádky mají svůj vlastní svět. Některé jsou nadpřirozené a neskutečné, vystupují v nich víly, kouzelníci, čarodějnice, loupežníci, mluvící zvířátka, princezny a princové... Je také řada pohádek, kde nenajdeme nic mystického ani začarovaného, je v nich líný Honza, Popelka, hloupý král, zlá macecha nebo mazaný krejčí.

Pohádka pro děti slouží jako zásobárna znalostí o světě kolem nich. Děti se jejich prostřednictvím učí, jak to na světě chodí. O boji dobra se zlem. O tom, že dobro nakonec vždycky zvítězí, i když musí překonat spoustu překážek. V příbězích jsou ukryté typické mezilidské konflikty, chování lidí.

Pohádky pomáhají naše nejmenší vychovávat, protože v nich jsou různá morální ponaučení. Někteří lidé mají pocit, že vzhledem k tomu, že pohádky vždycky skončí dobře, se z nich dítě nenaučí, jak to chodí v reálném životě. To je však velký omyl.

V příbězích hrdina musí překonat různá protivenství, musí prokázat statečnost, píli, poctivost, trpělivost a také čistou lásku a pak dojde kýženého cíle. Tím se děti učí překonávat různé překážky, něco dokázat a zvládnout, vydržet a být dobrým.

Významným přínosem čtení dětem je již zmiňované upevňování pouta mezi rodiči a dětmi.

Kdy začít číst

Již ročním dětem se dají číst jednoduché a krátké pohádky. Je dobré si s dětmi nejprve knížky prohlížet, ukazovat si v nich obrázky, číst říkadla a poté teprve začít s pohádkami. Nejlépe o nějaké oblíbené postavičce, třeba příběhy o Krtečkovi. Krátké říkanky jsou dětem srozumitelné a děj činí jednodušším.

Předškolákovi pořídíme už nějaké klasické pohádky a školáci ocení příběhy s delším dějem. Pokud dítě pohádka nebaví, nebudeme je nutit k poslouchání. Prohlížet si knížku je dobré, když má dítě dobré rozpoložení, ale také když se chce rodičům. Není nezbytné číst dítěti jenom večer. Když si rodiče najdou čas v jinou denní dobu, navíc tehdy, kdy se dítě lépe soustředí než před usnutím, je to ideální.

Čtení je radost, mělo by přinášet potěšení a k tomu přispívá vlastní výběr knížky. Rodiče by se měli postarat, aby měly děti v knihovničce různé tituly na výběr a nechat je, ať si samy vyberou, kterou knížku chtějí zrovna číst.

Pokud se nevyznáme v nabídce dětských knížek, je dobré nechat si poradit od jiných rodičů, které již mají více zkušeností. Není dobré knížku vybírat jenom podle ilustrací, protože jsou kolikrát krásně nakreslené, ale kniha je nekvalitní obsahem. Samozřejmě můžeme narazit i na opačný problém, kdy je kvalitní čtení doprovozeno nevkusnými, kýčovitými obrázky.

Pokud chceme, aby děti měly rády nejen pohádky, ale knížky vůbec, je dobré jim číst každý den. Knížky by měly být pro děti lehce dostupné. Ke každým narozeninám či svátku by mělo dítě dostat alespoň jednu knihu.

Autor: Milena Mocková

Kašel - bronchitida
Co je to zamlklé těhotenství?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...