Rakovina prostaty

Rakovina prostaty

Petr Zimola
03.05.2011

Ročně je v České republice diagnostikováno přibližně 3500 nových případů rakoviny prostaty a okolo 1350 mužů na ni zemře. Je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v mužské populaci. Včasná diagnóza a účinnější léčba dnes v mnoha případech mohou rakovinu prostaty zcela vyléčit.

Co je prostata

Prostata, česky zvaná předstojná žláza, představuje ochranu biologicky velice významného spojení močových a pohlavních cest u muže. Její velikost se přirovnává k vlašskému ořechu. Nachází se těsně pod močovým měchýřem, kde do ní shora ústí začátek močové trubice, která se následně uvnitř prostaty spojuje s chámovody (pohlavní cesty).

Tuboalveolární žlázy prostaty doplňují tekutinu ejakulátu o látky umožňující delší přežití spermiím v ženském pohlavním ústrojí, zvyšují jejich motilitu a stimulují stahy děložního svalstva. Tím tedy znatelně přispívají spermiím ve schopnosti dostat se k vajíčku a úspěšně ho oplodnit. Látka spermin, kterou lze prokázat v zaschlém ejakulátu, má pak mimo jiné také význam v soudním lékařství.

Rakovina prostaty a rizikové faktory

Rakovinné bujení způsobí zvětšení tkáně prostaty, která utlačuje močovou trubici, což má za následek obtížnější močení. Velmi nepříjemným faktem u rakoviny prostaty je, že často tvoří metastázy do kostí. Rakovina kostí patří mezi velice obtížně léčitelné typy rakoviny.

Hlavním rizikovým faktorem při vzniku rakoviny předstojné žlázy se uvádí věk. Výskyt se exponenciálně zvyšuje po padesátém roku života, nicméně se doporučuje, aby se muži o tuto problematiku začali zajímat již po čtyřicítce. Dalším rizikovým faktorem je příslušnost k etnické skupině. U černošské populace je toto onemocnění prý až dvakrát častější než u bělochů. Syn nemocného otce má rovněž vyšší pravděpodobnost vzniku této rakoviny. Dalšími diskutovanými faktory (čili ne zcela prokázanými) jsou strava, záněty, sexuální onemocnění, kouření, fyzická aktivita a obezita.

Projevy rakoviny prostaty

Je důležité si uvědomit, že příznaky rakoviny prostaty se v podstatě neliší od benigního zbytnění. Proto by mohlo být fatální při prvních známkách problémů s prostatou podlehnout a snažit se sám vyléčit různými, dnes často v reklamách inzerovanými, prostředky. Namísto toho by se dotyčný muž měl se svými problémy svěřit co nejdříve lékaři. Mezi symptomy rakoviny prostaty patří:

  • častější močení, zejména během noci
  • přerušované močení a slabší proud moči
  • bolestivé močení
  • přítomnost krve a moči v ejakulátu
  • bolesti kyčlí, pánve a dolní části zad

Diagnostika a léčba

Mezi základní diagnostické metody patří tzv. vyšetření per rectum a stanovení hodnoty PSA. Vzhledem k anatomické poloze prostaty může lékař prsty snadno skrz konečník prostatu nahmatat a zjistit, zda zde dochází k nějakým změnám ve struktuře tkáně. Per rectum je v tomto ohledu velice účinné vyšetření a pacienti by se mu, i přes jeho jistou nepříjemnost, ve vlastním zájmu neměli vyhýbat. PSA (prostatický specifický antigen) je látka vylučovaná prostatou a její zvýšená koncentrace v krvi může poukazovat na zhoubný nádor (zvýšená hladina PSA se vyskytuje i u benigních nádorů).

Léčba se provádí jednak chirurgickým odstraněním prostaty nebo radiační léčbou, kdy lze i zářič vkládat přímo do tkáně prostaty (brachyterapie). Menší roli v léčbě hraje chemoterapie.

Vzhledem k faktu, že testosteron podporuje růst nádoru prostaty, užívá se rovněž hormonální léčba. Ta spočívá v buď přímo odstranění varlat (žlázy produkující testosteron) nebo ve farmakologické blokaci testosteronu.

Autor: Petr Zimola

Geopatogenní zóny
Podběl obecný - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?
Hypnóza

Telepatie – zázrak, podvod, nebo sebeklam?

21.05.2011

Telepatie, neboli přenos myšlenek na dálku pouhou silou mimosmyslového vnímání, byla a je předmětem mnoha odborných experimentů, výzkumů a vědeckých diskusí. Přestože reálná možnos ...