zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Pojišťovnám stoupají náklady na léčbu rakoviny prostaty

Veronika Tůmová
03.01.2017

Ovšem úmrtnost, ta klesá. Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a druhou nejčastější příčinou mužského úmrtí na zhoubný nádor v České republice.

V letošním roce lékaři Fakultní nemocnice Brno diagnostikovali karcinom nově u 128 mužů a odhaduje se, že do konce roku jejich počet vyroste na zhruba 154 případů. To je zatím nejméně od roku 2014. Osvědčenou prevencí, jak karcinomu prostaty předejít, je pravidelná pohlavní aktivita i kvalitní strava.

Klíčem je včasná diagnóza

Zatímco před 40 lety se lékaři po celé České republice zabývali 1 115 případy nádoru prostaty, na který zemřelo 260 lidí, v loňském roce se objevil u 6 584 pacientů, přičemž zhoubný byl pro 1 693 osob. Největší počet zemřelých na rakovinu prostaty lékaři zaznamenali v roce 2013, kdy zemřelo 1 749 lidí. Naopak v roce 2014 zemřelo 1 693 pacientů, což je nejméně za posledních pět let. Zatímco v roce 2014 lékaři FN Brno odhalili karcinom u 175 osob a v roce 2015 u 169 osob, letos očekávají diagnózu u maximálně 154 nových pacientů. Jedním z důvodů snižující se úmrtnosti je včasné odhalení onemocnění a zahájení léčby.

Zdravotní pojišťovny hlásí vyšší náklady na léčbu rakoviny prostaty

Díky vzrůstajícímu počtu nově odhalených případů nádorů prostaty rostou také náklady na léčbu. „V loňském roce vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna za léčbu rakoviny mužských pohlavních orgánů bezmála 1 098 756 000 korun, což je o 2,5 % více než v předchozím roce a dokonce o 10,2 % více než v roce 2013,” sdělil Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Karcinom prostaty může být i dědičná záležitost

Odborníci se shodují, že ve výskytu karcinomu prostaty hraje roli kromě negativních vlivů prostředí a diet především dědičnost. Pokud se nádor vyskytne v pokrevní linii, tedy u otců, dědů či strýců, existuje vyšší riziko jeho vzniku. Na možnost onemocnění rakovinou prostaty je tedy zapotřebí aktivně myslet, protože v počátečním stádiu nádor nevyvolává žádné příznaky.

Prevence rakoviny prostaty? Pravidelný sex!

Mimo to lze předejít výskytu zhoubného nádoru nebo jej včas odhalit důslednými preventivními opatřeními. Prospěšný je v tomto ohledu zejména pravidelný pohlavní styk, případně masturbace. „Mužům se doporučuje provozovat pohlavní aktivitu třikrát až pětkrát do týdne. Důležité přitom je, aby skončila ejakulací, protože tou se prostata čistí. Díky tomu se například mužům ve věku přes 50 let snižuje pravděpodobnost výskytu karcinomu prostaty až o polovinu,” řekl Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který se problematikou mužského zdraví zabývá.

Zdravým jídelníčkem ke zdravé prostatě

Na zdraví prostaty působí pozitivně i kvalitní strava. Zásadní je do jídla začlenit vlákninu, mastné kyseliny a lykopen. Vláknina totiž snižuje hladinu mužských hormonů v krvi, čímž se eliminují stimulační účinky na prostatu. Mastné kyseliny udržují vnitřní prostředí prostaty a močového ústrojí v rovnováze a způsobují přirozený proud moči. Lykopen je zase silný oxidant, který zpomaluje stárnutí prostatických buněk, čímž oddaluje propuknutí rakoviny. „Do jídelníčku tak patří zejména zelenina, nejlépe brokolice, špenát, celer a rajčata, dále hrách, rýže, sója, čočka a fazole, z koření si lze dopřát indickou kurkumu, sladkou papriku či olivový olej.

Rizikovými faktory jsou naopak pokrmy s vysokým obsahem kalorií, červeného masa, tuků a vápníku,” doplňuje Jan Petr ze společnosti Vitalvibe, která působí v oblasti zdravé výživy.

Zdroj: VZP, Adam Durčák, Jan Petr (Vitalvibe)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Světelný smog trápí 80 % světové populace!
Dětská seborea

Další články

Ořechy a jejich pozitiva
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Ořechy a jejich pozitiva

13.12.2016

Právě v období Vánoc si obvykle vzpomeneme na ořechy, které během celého roku opomíjíme, přestože jejich pozitivní vliv na naše zdraví je všeobecně znám. Ořechy bezesporu patří do ...