zdroj: pixabay.com
Onemocnění ledvin a močových cest

Krev v moči - co může znamenat?

Veronika Tůmová
17.11.2016

Krev v moči je poměrně častý úkaz a může znamenat mnoho diagnóz - od vážných až po zcela nezávažné. Relativně častá je i takzvaná benigní familiární hematurie, což je jev vyskytující se v některých rodinách, znamená, že se krev objevuje v moči jejích členů po celý život.

Nálezu krve v moči je třeba vždy věnovat pozornost. Množství krve v moči může být různé, čemuž odpovídá i vzhled moči. Někdy se jedná o pouhé lehké zabarvení moči do červena, jindy může být moč sytě červená, dokonce může obsahovat krevní sraženiny.

Potíže, které mohou doprovázet přítomnost krve v moči

Krev v moči může být doprovázena i jinými příznaky, které mohou svědčit o problému. Jsou to např. bolesti zad či v podbřišku, pálení při močení nebo jiné potíže s močením. Krev v moči se však může objevit i za plného zdraví bez jakýchkoliv dalších potíží. Nález krve (červených krvinek) v moči se nazývá hematurie a podle některých odborníků může jít o varovnější příznak, než je krev ve stolici. Může se totiž vyskytovat i u mnoha vážných nemocí, zatímco krev ve stolici bývá nejčastěji spojena s prakticky neškodnými hemoroidy.

Možné příčiny nálezu krve v moči

Riziko těchto vážných chorob není nižší ani tehdy, je-li červené zbarvení moči jen dočasné, nebo je nedoprovází žádné bolesti. Příčiny mohou být různé, od mnoha druhů zánětů a infekcí přes kameny v močových cestách, až po sníženou srážlivost krve či nezhoubné zvětšení prostaty, ale také nebezpečná nádorová onemocnění - rakovinu ledvin, prostaty či močového měchýře. Krev v moči je pak významným varujícím příznakem, který často umožní včasnou diagnózu i účinnou léčbu vedoucí k úplnému vyléčení. Krev se může objevit v moči i při užívání některých léků, zejména těch, které vedou k ředění krve. Sníženou srážlivost krve způsobují také např. nesteroidní antirevmatika.

Co dělat, objevíte-li v moči krev?

Při zachycení krve v moči, zvláště pokud se opakuje, bychom měli ihned navštívit specialistu urologa, který provede pečlivé vyšetření a rozhodne o dalším postupu léčby.

Zdroj: uroklinikum.cz, ulekare.cz, stefajir.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co si představit pod pojmem fyzioterapie?
Péče o tělo podle fází měsíce

Další články

Stravou a bylinkami proti zánětům močových cest
Nemoci a léčba

Stravou a bylinkami proti zánětům močových cest

29.10.2016

Při léčbě zánětu močových cest máme různé možnosti - zkusit "babské rady", přírodní léčbu či sáhnout po lécích. Stravou lze ovlivnit mnohé a pro řadu z nás překvapivě i opakované z ...