zdroj: pixabay.com
Relaxace a wellness

Hřejivé gelové polštářky a jejich všestranné použití

Jitka Suchánková
02.02.2017

Zima nám tentokrát maximálně dokazuje svoji moc, užíváme si sněhových nadílek, ale také mrazivých dní a nocí. Rukavice, čepice, teplé ponožky a šály, to vše patří ke každodennímu oblékacímu rituálu, ale víte, čím se zahřejete ještě víc?

Hřejivé gelové polštářky

Ve spoustě obchodech, ale také v lékárnách, se dají koupit hřejivé gelové polštářky nejrůznějších velikostí, barev a tvarů. Tyto polštářky mohou hřát jednorázově i opakovaně pomocí plíškového aktivátoru. Jejich cena není nikterak zdrcující, pohybuje se řádově v desítkách, maximálně několika málo set korun (týká se velkých velikostí gelových polštářků).

Některé druhy hřejivých polštářků

Kapesní ohřívač

Vydrží hřát většinou až 20 hodin. Je vhodný pro turistiku, rybaření, zimní sporty. Výborně prohřeje a zateplí. Jeho průměrná teplota je cca 60 stupňů Celsia. Zaktivuje se vyjmutím z obalu, kdy se spustí oxidační proces. Skládá se z aktivního karbonu, buničiny, vody, soli a železa. Dobu ohřívání můžeme zastavit tím, že ohřívač vložíme do uzavíratelného sáčku. Tento ohřívač je zcela ekologický, netoxický, nezapáchá, biologicky rozložitelný a nehořlavý.

Ohřívač rukou

Může být na stejné bázi jako kapesní ohřívač, nebo se aktivuje pomocí zlomení indikátoru - plíškui uvnitř polštářku, čímž se začne po polštářku postupně rozprostírat teplo, které opět vydrží po určitou dobu hřát. Polštářek postupně tuhne a chládne, pro opětovné rozpuštění do gelové formy je nutno ho rozehřát v horké vodě. Používá se pro zahřátí rukou, ale také uleví od bolesti kloubů nebo namožených svalů.

Hřejivý polštářek na záda

Působí proti bolestivým svalům, artritidě, při nespecifikovatelných bolestech zad a také při podchlazení a zkrátka pro zahřátí. Vzhledem k použití má větší velikost. Většinou funguje na mechanismu promáčknutí plíšku viz výše.

Nahřívací polštářek bederní nebo krční

Polštářek s obsahem pšenice nebo rašeliny, nahřívá se na radiátoru nebo v mikrovlnné troubě, často mívá snímatelný a pratelný bavlněný povlak. Pomáhá při bolestech beder nebo krční páteře, navozuje klidný spánek.

Ohřívač prstů nohou

Po otevření balení začne hřát, hřeje až 6 hodin, není vhodný pro děti do 6 let.

Ohřívač chodidel

Jedná se o tepelné vložky s protiskluzovým povrchem do bot, většinou na jedno použití, opět se aktivují vzduchem po vyndání z obalu. Používají se do uzavřené obuvi.

Existuje ještě spousta dalších hřejivých polštářků - termolahve, termosáčky, zahřívací polštářky nejrůznějších druhů pro různorodá umístění. Důležité je, aby nám bylo i v mrazech teplo, na pohádky o dědovi Mrazíkovi a berle Mrazilce nemůžeme spoléhat.

Kromě funkce na zahřátí lze některé typy použít obráceně na zchlazení například naražených některých částí těla, při horečnatých onemocněních, bodnutí hmyzem apod.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

DNA - největší bolest, jakou může člověk zažít
Vodácké desatero aneb jak sjíždět řeku bez rizika

Další články

Zdravotní pojištění cizinců
Nemoci a léčba

Zdravotní pojištění cizinců

23.01.2017

Vzhledem k otevření hranic a vysoké pohyblivosti cizinců na našem území je otázka jejich zdravotního pojištění zcela patřičná a na místě. Více o zdravotním pojištění cizinců v dneš ...

Pilonidální sinus
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější prac ...