zdroj: pixabay.com
Relaxace a wellness

Saunové ceremoniály - saunování se zážitkem!

Veronika Tůmová
26.01.2017

Chodíte rádi do sauny? A už jste zažili saunový ceremoniál? Jde o zpestření saunování, které provádí zkušený saunér, čímž tato ozdravná procedura získává docela jiný rozměr. Každým rokem nabírá saunování na stále větší oblibě a s ním je napříč saunovými centry a wellness středisky na vzestupu i trend saunových ceremoniálů.

Tuto pozoruhodnou kombinaci ozdravné kúry, relaxace a téměř divadelní show si můžete vychutnávat v našich wellness centrech např. v Praze, Brně i Ostravě.

Co je saunový ceremoniál?

Saunové ceremoniály probíhají pod taktovkou zkušeného mistra saunéra. Některé mohou mít pouze skromnou relaxační podobu, kdy saunér polévá horké kameny vodou či aromatickou směsí a poté víří horký vzduch ručníkem či vějířem. Tím zvyšuje pocit horka a ozdravný účinek sauny.

Saunování a umělecký zážitek v jednom!

Samotné víření ovšem může probíhat velmi kreativně a blížit se umělecké performanci. Jindy saunový ceremoniál připomíná detailně promyšlenou divadelní show na konkrétní téma či s příběhem. Saunér při něm může použít převlek, tematické dekorace, hudbu či světelné efekty dokreslující a podtrhující atmosféru představení. Oblíbené jsou též rituály spojené s kosmetickými procedurami, například různými druhy peelingů či zábalů.

Příklady saunových ceremoniálů

K těm nejoblíbenějším patří medový ceremoniál, kdy se využívá pravý včelí med k potírání těla. Dále pak ledový mentolový ceremoniál, solný ceremoniál, ceremoniál s omlazující kůrou či s využitím konopného tělového mléka, ceremoniál s krystaly a solným peelingem, bahenní ceremoniál, ale dokonce i speciální ceremoniál pro děti, kdy saunér může použít třeba masku pohádkové postavy nebo zvířecího kamaráda. Součástí dětského ceremoniálu bývá sladká nebo ovocná odměna. Saunér většinou vede děti nenásilnou formou i ke správnému saunování, ochlazování atd.

Pravidla při návštěvě saunových ceremoniálů

Při saunových ceremoniálech je ovšem nutno dodržovat několik pravidel. Předně by návštěvníci měli respektovat časový harmonogram a nerušit. Taktéž je potřeba dbát na základní pravidla saunování, například je nutné, aby si lidé při pobytu v sauně podložili celé tělo, včetně chodidel, prostěradlem. Odejít ze sauny můžete kdykoliv -saunování je především ozdravným zážitkem, a pokud by vám bylo příliš horko či vám například nedělalo dobře použité aroma, neváhejte a v tichosti saunu opusťte. Po skončení saunového rituálu je také vhodné navštívit relaxační místnost a doplnit tekutiny či se zchladit v bazénku.

Asi nejblíže můžete pravidelné saunové rituály zažít v saunovém světě Aquapalace Praha, ve wellness centru akvaparku Aqualand Moravia, dalšími vyzkoušenými místy jsou německá wellness centra a aquaparky se saunovou částí, např. Tropical Islands v Krausnicku.

Zdroj: wellnessnoviny.cz, aqualand-moravia.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zdravotní pojištění cizinců
Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - chodítko a ohrádka

Další články

Pilonidální sinus
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější prac ...

Dětská seborea
Kožní onemocnění

Dětská seborea

Objevily se na hlavičce vašeho dítěte šupinky připomínající lupy? Obáváte se, jde-li o něco závažného? Nebojte se, vaše miminko má pravděpodobně dětskou seboreu, jedno z nejčastějš ...