zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

Veronika Tůmová
16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější pracovní neschopnosti. Vyskytuje se zhruba u 0,7 % populace, a to nejčastěji ve věku 16 - 25 let.

"Sinus pilonidalis" může být vrozený, nebo se objeví až během života (třeba zarůstáním chlupů či vlasů pod kůži). Kůže a podkoží reaguje na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, které je vyplněné hnisem.

Pilonidální sinus a jeho příznaky

Místo postižené pilonidálním sinem je citlivé a bolestivé, okolní kůže je zarudlá a ze vzniklé dutinky vytéká hnis. Toto může být zapříčiněno a podporováno i jiným druhem zánětu, zvýšeným pocením, nedostatečnou hygienou, sedavým zaměstnáním či jakoukoli činností, kdy dochází ke zvýšenému a dlouhodobému tlaku na kostrč.

Kdo může být náchylnější k tomuto postižení?

Často se tento problém projevuje u silnějších mladých mužů, nejčastěji tmavšího typu, tj. mužů tmavovlasých, s projevy hustého ochlupení na nejrůznějších částech těla. U žen je výskyt tohoto onemocnění obvykle spojený s nástupem puberty, při užívání hormonálních medikamentů, nebo při sklonech k výskytu infekčního zánětu vlasových váčků (folikulitidě), který může vzniknout prakticky kdekoliv, kde vzniká ochlupení. K onemocnění může docházet i v důsledku genetických dispozic.

Pilonidální sinus - diagnostika a léčba

Diagnózu stanoví chirurg. Sinus je obvykle patrný už na první pohled, rozlišuje se tzv. akutní projev, kdy dochází ke zhoršování zánětu, vytéká hnis a je kultivačně potvrzena patogenní bakterie. Pak je nutné dutinu chirurgicky otevřít, řádně vyčistit, vyplachovat antibiotickým roztokem, drénovat, sušit a následně nechat zhojit. V případě množství recidiv, které jsou však častým jevem, dochází ke komplexnímu chirurgickému ošetření v rámci plastické operace, při níž se celé postižené místo odstraní.

I na pilonidální sinus platí prevence

Jsou skutečnosti, které se týkají životního stylu, nadváhy, kouření, nedostatečné hygieny, stresu a vyčerpání, které mohou ke vzniku tohoto onemocnění přispět a tyto skutečnosti můžeme my sami ovlivnit. I při diagnostice tohoto onemocnění či po chirurgickém zákroku vedoucímu k jeho řešení je nutné zásadně změnit životní postoj a navštívit třeba i centrum poradenství, kde se zaměří na program, jehož cílem je prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střev a dále psychiku či sociální zázemí.

Zdroj: www.zdravi.euro.cz, www.celostnimedicina.cz (Mudr. Pavel Šácha)

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Psychowalkman místo léků
Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - dětská chůvička

Další články

Proč jíst jablka?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Proč jíst jablka?

25.12.2016

Jablka regulují trávení, pomáhají nám v boji proti infekcím, mají detoxikační a regenerační účinky, posilují imunitu, povzbuzují náladu a dokonce i omlazují. Říká se, že jedno jabl ...