zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Zdravotní pojištění cizinců

Jitka Suchánková
23.01.2017

Vzhledem k otevření hranic a vysoké pohyblivosti cizinců na našem území je otázka jejich zdravotního pojištění zcela patřičná a na místě. Více o zdravotním pojištění cizinců v dnešním článku.

Pojištění cizinců na našem území řídí zákon č. 326/1999 Sb. - Zákon o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů.

Rozdíly ve zdravotním pojištění cizinců

Zdravotní pojištění cizinců se dělí na dva základní druhy:

  • komplexní pojištění
  • nutná a neodkladná péče

Záleží na možnostech a potřebách daného člověka a také na délce jeho pobytu v ČR. Pokud se řídíme délkou pobytu, rozhodující jsou zhruba 3 měsíce. Nepřekročí-li pobyt délku 90 dnů, většinou cizinci volí variantu nutné a neodkladné péče, která zahrnuje pouze akutní případy vyžadující lékařskou pomoc.

Jak se mohou cizinci pojistit?

Pojištění cizinců na našem území se sjednává vždy předem. Platnost nabývá momentem, kdy je smluvená částka uhrazena. Pojištěný tak po zaplacení obdrží nejen pojistnou smlouvu, potvrzení o zaplacení, ale i kartičku pojištěnce, kterou se bude v případě potřeby prokazovat ve zdravotnickém zařízení. Pozor, je třeba se o zdravotní péči hlásit ve smluvních zařízeních, jejichž seznam též pojištěný cizinec obdrží. Pokud se stane, že je nutné požádat o ošetření jinde, musí si toto cizinec uhradit a uschovat veškeré doklady o zaplacení, které následně doloží včetně lékařské zprávy na centrále pojišťovny, kde bude požadovat proplacení nákladů na poskytnutou zdravotní péči.

Samozřejmě je nutno dbát podmínek, o jaké pojištění se jedná a na co má dotyčný cizinec dle své pojistné smlouvy nárok. Vyřízení pojistné události může trvat 2 -3 měsíce, nelze tedy očekávat, že pojištěný obdrží peníze na ruku.

Co potřebuje cizinec ke sjednání zdravotního pojištění v ČR?

  • pasové údaje
  • kontaktní údaje
  • v některých případech lékařskou zprávu (již probíhající onemocnění apod.)
  • v případě studenta potvrzení o studiu

Kde se pojistit?

Pojistné služby pro cizince žijící na území České republiky poskytuje několik našich pojišťoven, jejich služby však samozřejmě nejsou na stejné úrovni.

Nejlépe si dle několika kritérií stojí následující společnosti:

  • Pojišťovna VZP, a.s. - pojišťovna se státní účastí
  • UNIQA pojišťovna, a.s. - součástí největší rakouské pojišťovací skupiny
  • SLAVIA pojišťovna, a.s. - dynamicky se rozvíjející pojišťovna, která má dobrou pověst při likvidaci pojistných událostí

Kolik stojí zdravotní pojištění cizinců?

Ceny poskytovaného pojištění a přidružených služeb se mohou výrazně lišit, je však zapotřebí si uvědomit, jaké máme priority a co od pojištění očekáváme, co si chceme nebo potřebujeme zabezpečit, a co jsme ochotni od pojištění oželet. Pro velmi vhodnou možnost představy finanční náročnosti existují na webu nejrůznější kalkulačky, které vám spočítají částky pojistného dle vašich konkrétních požadavků.

Jedna z nich je například k dispozici zde: www.infocizinci.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Potraviny, které nás v zimě zahřejí
Saunové ceremoniály - saunování se zážitkem!

Další články

Pilonidální sinus
Nemoci a léčba

Pilonidální sinus

16.01.2017

Pilonidální sinus je onemocnění kůže v oblasti intergluteální rýhy. Je to časté onemocnění mladých lidí, které jim může způsobovat nepříjemnosti a přivést je i k dlouhodobější prac ...