Rentgen

Rentgen - vznik a využití

Veronika Tůmová
07.06.2012

Rentgenové záření bylo objeveno 8. listopadu 1895 a jako málokterý vědecký objev vyvolalo ihned po svém zveřejnění senzaci, a to jak mezi laiky, tak mezi odborníky. Jeho objevitel, Wilhelm Conrad Röntgen, nazval své nově objevené paprsky prostým “X“, odtud původní název “X-ray“.

Rentgenové paprsky se staly objevem k nezaplacení nejen v oblasti moderní medicíny, v oborech diagnostiky a při léčbě zhoubných nádorů a dalších onemocnění. Umožnily i dalším vědcům pokročit a objevit strukturu nejrůznějších látek, měly zásadní význam v mnoha průmyslových odvětvích. Spolu s objevem radioaktivity vytvořily základ moderní fyziky.

Historie objevu RTG záření

U zrodu výzkumu rentgenového záření stálo mnoho významných vědců, např. T. A. Edison, N. Tesla aj.

Německý vědec W. C. Röntgen začal provádět experimenty s rentgenovým zářením ve vakuové trubici. Napsal a publikoval předběžnou zprávu, která brzy obletěla svět. Jeho kolegové trvali na tom, aby objev zcela nových paprsků nesl jméno po svém objeviteli. Röntgen si díky němu odnesl vůbec první Nobelovu cenu za fyziku.

V dalších letech se díky novým objevům jiných vědců podařilo získat více informací o schopnostech rentgenového záření, a získat tak nové možnosti jeho uplatnění. V 50. letech 20. století byl sestrojen první rentgenový mikroskop.

Radiologie a její rozdělení

Radiologie je lékařský obor využívaný pro diagnostiku i léčbu, vlivem rentgenového a ionizujícího záření z uzavřených zářičů. Podobným oborem, kdy se však využívá otevřených zářičů se zavedením radioaktivních látek do těla pacienta, je nukleární medicína.

Radiologie se běžně dělí na diagnostickou a terapeutickou. Diagnostická radiologie, určující diagnózu a prognózu dané choroby, se dále dělí do těchto kategorií:

  • rentgenologie hrudní dutiny
  • radiologie břišní a pánevní oblasti
  • intervenční radiologie
  • neuroradiologie (zobrazuje především oblasti hlavy, krku, mozku a páteře)
  • muskuloskeletární radiologie (specializuje se na snímání kostí, kloubů a svalů)
  • pediatrická radiologie
  • mamografie (snímá obraz prsní tkáně)

Metody získávání radiologických snímků

Rentgenové prosvěcování, tedy metody skiaskopie a skiagrafie nejsou jedinými možnostmi, jak získat radiologické (rentgenové) snímky. Dalšími, dnes již běžně využívanými metodami, jsou:

  • počítačová tomografie (CT) – rentgenové paprsky jsou využívány společně s počítačovými algoritmy k zobrazení těla
  • ultrazvuk – snímání pomocí vysokofrekvenčních zvukových vln. Slouží zejména při zobrazování jemných tkání a struktur v reálném čase. Nejmodernější technologie nabízí zobrazování ve formátu 3D a 4D.
  • magnetická rezonance (MR, MRI) – využívá silného magnetického pole pomocí rotujících atomových jader protonů v tělních tkáních a radiového signálu. MR je velmi užitečná např. při detailním zobrazování mozku.

 

Autor: Veronika Tůmová

Barvoslepost
Klimakterium – nová životní etapa

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...

Umělé nehty
Nehty

Umělé nehty

08.06.2012

Mít stále hezky upravené ruce je snem každé ženy. A není to sen nesplnitelný. Nejrůznějších nehtových studií máme kolem sebe víc než dost, stačí si jen vybrat. Ceny se drží na přib ...