Oční vady

Barvoslepost

Veronika Tůmová
01.06.2012

Málokdo z nás si dokáže představit život a svět bez vnímání barev, bez schopnosti rozlišit barvy a odstíny docela obyčejných věcí kolem nás. Přesto tato porucha barevného vidění lidského oka existuje.

Příčiny barvosleposti

Porucha barvocitu, barvoslepost, odborně daltonismus - podle anglického přírodovědce Johna Daltona, který touto poruchou trpěl a vědecky ji popsal - je ve většině případů vrozená, genetická vada. Vzácněji se může objevit během života z některého z těchto důvodů:

  • působením toxických látek v zaměstnáních, kde je možné přijít do styku s nebezpečnými chemikáliemi, jsou to např. některá hnojiva, rozpouštědla a další chemické látky
  • vliv některých antibiotik, barbiturátů a léků proti tuberkulóze
  • průvodní jev některých chronických onemocnění

Rozdělení poruch barvocitu

Podle stupně poruchy barevného vidění se vrozená barvoslepost rozděluje do několika typů:

Anomální trichromazie – snížení schopnosti vnímat jednu ze základních barev (všechny ostatní barvy jsou kombinací těchto barev). Jde o poruchu jednoho ze tří druhů vjemových čípků, kdy jeden z nich nefunguje správně, čímž vytváří barevný vjem v jiném poměru.

Často se vyskytuje porucha vnímání zelené a červené barvy, velmi vzácný, téměř nulový je výskyt poruchy vnímání modré barvy.

Dichromazie – tento typ poruchy barvocitu se vyskytuje nejčastěji. V tomto případě je jeden z vjemových čípků zcela nefunkční, a jednu ze základních barev tak postižený vůbec není schopen rozlišit. Dva zbylé funkční čípky se snaží vytvářet vnímání všech barev, z některých však zůstanou pouze odstíny.

Podle jasu těchto odstínů se pak postižený snaží orientovat v barvách. Barvoslepost se může také vyskytnout pouze v jednom oku.

Monochromazie – monochromazie znamená naprostou, úplnou barvoslepost, tzv. černobílé vidění. Vyskytuje se vzácně. Vjemové čípky se v tomto případě v sítnici oka někdy ani nevyskytují, pacient tak rozlišuje barvy předmětů jen podle jasu.

Tato vada je obvykle provázena dalšími poruchami zraku, jako je např. nystagmus – nekontrolovatelné rytmické pohyby oka, nebo astigmatismus – porucha očního cylindru, způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici.

Diagnóza a léčba barvosleposti

Při diagnostice typu barvosleposti záleží na odhalení, které barvy pacient správně rozeznává, které splývají, či které vůbec nevnímá. Nejznámější metodou je zřejmě tzv. Ishiharův test, kdy je úkolem pacienta rozeznat a správně přečíst číslo nebo písmeno zobrazené na barevně poskládaném obrázku.

Vrozená barvoslepost je neléčitelná vada, lze ji však korigovat speciálními optickými pomůckami. Existuje také speciální počítačový software, který má pomoci lidem s vizuálními potížemi tohoto typu.

Autor: Veronika Tůmová

Homeopatie
Rentgen - vznik a využití

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...

Umělé nehty
Nehty

Umělé nehty

08.06.2012

Mít stále hezky upravené ruce je snem každé ženy. A není to sen nesplnitelný. Nejrůznějších nehtových studií máme kolem sebe víc než dost, stačí si jen vybrat. Ceny se drží na přib ...