Schizofrenie

Je schizofrenie nemoc géniů?

Veronika Tůmová
12.04.2012

Schizofrenie je nemoc mnoha podob, druhů a příznaků, je opředena řadou mýtů a v jejích příčinách je stále mnoho otazníků. Je zajímavé, že byla prokletím mnoha velikánů a slavných osobností v naší dávné i nedávné historii. Je možné, že právě schizofrenie zapříčinila jejich genialitu?

Říká se dokonce, že právě ti, kdo trpěli duševními poruchami, halucinacemi a schizofrenií, věřili natolik ve svou výjimečnost a předurčení k velkým cílům, že silou svého přesvědčení posunuli v mnoha sférách lidstvo kupředu.

Je genialita příznakem duševní poruchy?

Těžko můžeme genialitu zařadit mezi typické příznaky schizofrenie nebo jiných duševních poruch, spíše můžeme říct, že psychické potíže nejrůznějších forem a stádií bývají cenou za genialitu.

O lidech, které svět zná pro jejich genialitu, je známo, že bez cizí pomoci nezvládnou řadu úkonů, které my považujeme za běžné a které spadají do naší každodenní činnosti – vyplnit složenku nebo formulář, založit si účet v bance atd.

Co se však rozumí pod slovem genialita? Jak se pozná? Je možné ji změřit? Máme představu, že jde o záležitost související s inteligencí, ale sami psychologové se neshodují v jednotném názoru na definici geniality, ani na tom, v čem spočívá.

Měříme běžně inteligenci lidí pomocí IQ testů, snažíme se změřit intelekt v číslech a zařadit jej do směrnic. Ale je to opravdu tak jednoduché? Nebo se jen snažíme skrýt vlastní tápání v bludišti mozkových a nervových buněk, v tom světě nezměřitelné moudrosti, hlouposti, chemických reakcí, myšlenek a tužeb duše, záhadných jako sám vesmír?

Genialitu provází psychická nevyrovnanost

Je známo, že většina geniálních lidí trpěla jistou formou autismu, což je duševní porucha s projevy abnormální sociální interakce a silně narušenou schopností komunikace. Byli uzavření do sebe, nerudní a vztahovační, vnímali a reagovali odlišně a tudíž – nenormálně. Sklony k autismu se přisuzují i Einsteinovi nebo Newtonovi.

Genialita autisty však spočívá obvykle v zázračných schopnostech, jako je neuvěřitelná paměť, automatická schopnost matematických a fyzikálních výpočtů apod., ne už tak v samotném objevu něčeho převratného a revolučního.

Slavní velikáni trpící schizofrenií

Někteří naslouchali svým vnitřním hlasům a šli za jejich příkazy, jiní podléhali halucinacím. Všichni žili a žijí ve vlastním světě, odloučeném od reality nás, obyčejných “smrtelníků“. Jejich schopnosti je předurčují k nepochopení, jsou na každém kroku těžce zkoušeni okolním světem. A přesto jsou nezapomenutelní.

Mezi takto postižené slavné génie patřili:

  • hrdinka a mučednice Jana z Arku
  • fyzik a matematik Isaac Newton
  • malíř Vincent van Gogh
  • spisovatel Ernest Hemingway
  • nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash (proslavil ho oscarový film Čistá duše)

 

Autor: Veronika Tůmová

Duševní pohoda
Jak žít s nemocí motýlích křídel?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...

Umělá mléčná výživa
Výživa dětí

Umělá mléčná výživa

11.04.2012

Příčin, proč některé děti nemohou být kojené, je spousty. Ať už jako maminka nemáte dostatek mléka nebo vaše miminko trpí metabolickou vadou. V takových případech je třeba sáhnout ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.