Epidermolysis bullosa

Jak žít s nemocí motýlích křídel?

Veronika Tůmová
10.04.2012

O definici, příznacích a dalších důležitých informacích ohledně poeticky zvané nemoci “motýlích křídel“ jste se na Zdravě.cz mohli dočíst v článku Nemoc motýlích křídel. V dnešním článku se spolu s námi můžete zamyslet nad tím, jaký asi je skutečný život lidí trpících touto nemocí a nekonečnou bolestí, která ji provází.

Nemocní mají tak tenkou kůži (jako křídla motýlů), že se mohou snadno poranit i o plyš, při chůzi po koberci nebo při oblékání. Neustálé převazování a bolest je proto náplní každého dne asi dvou stovek lidí, kteří u nás trpí touto vzácnou chorobou.

Podpora a pochopení okolí

Mnoho pacientů s nemocí motýlích křídel zveřejnilo své životní příběhy, kde popisují svůj každodenní boj s touto nemocí, s odřeninami, puchýři a spáleninami vzniklými při sebemenším kontaktu jejich kůže s běžnými věci z našeho okolí.

Svěřují se také s tím, jaké pochopení či nepochopení nacházejí ve svém okolí, jaké mají přátele. Rodiče popisují své obavy a strach z kontaktu svého dítěte s okolím, z bezradnosti lékařů, z umístění dítěte ve škole apod.

Nemoc přináší i další komplikace, např. řídnutí vlasů, potíže s dýcháním a polykáním, srůsty prstů a další tělesná postižení. V některých případech je nutno podstupovat množství operací.

Obětavost, podpora, pomoc a pochopení rodiny i ostatních lidí by měla být samozřejmostí, vždyť kdo z nás si dokáže představit život, kde bolest a nebezpečí plynoucí z každé nepatrnosti je prostý a neřešitelný fakt?

Pacienti nepodléhají skepsi

Nemoc motýlích křídel patří k těm, při kterých si člověk uvědomí krutou moc přírody a vlastní bezmoc. Pacienti však bývají obvykle nadprůměrně inteligentní, vnímaví a bystří, jejich intelekt se projevuje i talentem k nejrůznějším zájmovým a uměleckým činnostem.

Můžeme se dočíst o lidech věnujících se malování, nebo hře na klavír a o potížích, které museli v této souvislosti vytrpět se zmiňovanými srůsty prstů. Jejich houževnatost je obdivuhodná, stejně jako odmítnutí podřídit se nemoci a jejím omezením. Mají svá přání, své cíle, za kterými jdou, stejně jako my, a nevidí důvod žít jinak.

Projekt 12plus12

Dobročinný projekt 12plus12 vznikl v roce 2012 na popud známé herečky Jitky Čvančarové, která je zároveň patronkou charitativní organizace DebRA ČR.

Jejím cílem je upozornění na tuto nemoc a její zviditelnění, seznámení veřejnosti s možností pomoci lidem s extrémní zranitelností kůže i se způsobem, jak se s nemocí vyrovnávají a jak s ní žijí.

Za účasti dalších známých osobností tak vznikla např. vernisáž fotografií očima lidí s nemocí motýlích křídel, která zapůsobila v minulém roce řadou zvláštních a velmi působivých portrétů.

Autor: Veronika Tůmová

Je schizofrenie nemoc géniů?
Existuje efektivní léčba rýmy?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...

Je schizofrenie nemoc géniů?
Schizofrenie

Je schizofrenie nemoc géniů?

12.04.2012

Schizofrenie je nemoc mnoha podob, druhů a příznaků, je opředena řadou mýtů a v jejích příčinách je stále mnoho otazníků. Je zajímavé, že byla prokletím mnoha velikánů a slavných o ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...