Školák a předškolák

Když se zkoušky nepovedou

Jitka Suchánková
26.09.2011

V dnešním článku si povíme, jak nejlépe se zachovat, když se dítěti nepovedou maturity, závěrečné zkoušky či vysvědčení a musí v novém termínu – většinou to bývá po letních prázdninách – skládat opravné zkoušky.

Zkouška dospělosti, maturita, závěrečné učňovské zkoušky nebo i prosté vysvědčení ukončující snažení žáků nebo studentů v daném školním roce – to všechno jsou důležité životní kroky každého dospívajícího.

Jenže ne vždy se musí tyto kroky povést podle našich představ, a někdy se může stát, že se nepovedou vůbec. To je pak problém, protože okolí většinou nechápe a hned odsuzuje. Není ovšem všechno jenom bílé nebo černé, to si musíme uvědomit.

Budeš mít zkažené celé prázdniny!

Obligátní věta, kterou uslyšíme z mnoha stran. Ano, student se bude muset o prázdninách učit a připravovat se, ale to si on většinou dost dobře uvědomuje. Ale pozor – proč by měl mít zkažené celé prázdniny? Už jste někdy viděli někoho, kdo se učil ve dne v noci? To jistě ne.

Není přece potřeba si zošklivit učivo, školu i učitele. Důležitým prvním krokem je důsledně si připravit podklady k učení. Pokud tuto přípravu student dříve podcenil, je nutné začít právě tím.

Pak už stačí zavést do kalendáře přesný plán – co je který den třeba se naučit. Plán je nutný z toho důvodu, abychom měli dostatečnou časovou rezervu pro nenadálé případy, kdy se nemůžeme učit (nemoc, nečekané události), a taky aby nám zbylo dost času na opakování veškerého učiva.

Samozřejmě by v tomto "učebním plánu" neměl chybět odpočinek, relaxace, ani zábava. Dítě musí počítat s tím, že nebude mít tak bezstarostné prázdniny jako ostatní kamarádi a spolužáci, rozhodně bychom ho však neměli na celé dva měsíce zavřít doma a nikam ho nepouštět.

Jsi úplně blbá!

Touto větou často rodiče poctí své dítko, byť už třeba dospělé. Vyřknou ji v afektu, kdy potřebují vyventilovat svoje zklamání. V tu chvíli jim nedochází, že dítě je samo sebou dosti zklamané, nešťastné, může si připadat hloupé a zbytečné.

Rodiče by si měli uvědomit, že se pohybují po tenkém ledě. Je velice jednoduché zlobit se a odsuzovat, je však nezbytné, a také obtížnější, podat pomocnou ruku. Dítě v takové situaci potřebuje ze všeho nejvíce naši podporu, potřebuje vědět, že za ním stojíme, že ho máme stále stejně rádi. Důležitá je také praktická pomoc – tedy v učení.

Žádné výčitky tady nic nezmohou, ba naopak mohou jen ublížit. Každý má svoji hranici, do kdy situaci zvládá dobře a za kterou má pocit, že už nemůže dál. Někdy však těžko poznáme, kdy tahle hranice přichází.

Dítě může zažívat pocity méněcennosti, zklamání z vlastního selhání, a pokud v takové situaci nepocítí podporu nejbližších, může se dostat až "na dno". Je snad málo pokusů o sebevraždu z důvodu špatného vysvědčení či nezvládnutí závěrečných zkoušek? A k tomu číslu chceme přispět i my?

Pomůžu ti

Ano. Tak by měla vypadat podpora rodičů, přátel nebo spolužáků. Jejich povzbuzení a pomoc, která je samozřejmě na úkor jejich vlastního volného času, což ovšem nikdy správný rodič, kamarád nebo přítel nepřipomíná ani nevytýká, dokáže studentovi vrátit ztracené sebevědomí a dovést ho tak k velkému úspěchu. A to přece stojí za tu snahu i námahu, nemyslíte?

Autor: Jitka Suchánková

Očkování proti chřipce – ano, nebo ne?
Vlhké hojení ran

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Porucha řeči - dyslalie
Vady řeči

Porucha řeči - dyslalie

Dyslalie, neboli patlavost je nejrozšířenější poruchou řeči nejen u dětí, ale také u dospělých. Jedná se o vadné tvoření hlásek.