Očkování

Očkování proti chřipce – ano, nebo ne?

Veronika Tůmová
23.09.2011

Podzim máme za dveřmi a s ním i dobu, kdy si většina z nás obvykle projde nějakou formou nachlazení, nebo i chřipkou. Pokud jste se rozhodli nechat se letos proti chřipce očkovat, máte nejvyšší čas.

Přestože epidemie chřipky se u nás v zimních měsících téměř každoročně opakuje, je stále velmi podceňovaná a počet lidí, kteří se nechají očkovat, je v porovnání s ostatními zeměmi Evropy podprůměrný, jak si stěžují odborníci.

Vedlejší účinky vakcíny

Přestože lékaři ujišťují o vzácném výskytu nežádoucích účinků po podání vakcíny, pacienti si očkování rozmýšlejí právě ze strachu z nich. Vyskytly se případy, kdy pacienti po očkování prodělali nemoc v mnohem silnější a závažnější formě než obvykle. Někdy se objeví příznaky chřipky, které se neprojeví v plné síle, ale zato trápí pacienta mnohem delší dobu.

Lékaři toto vysvětlují možností, že si tělo po očkování nevytvořilo protilátky proti všem virovým kmenům, jsou to však případy naprosto ojedinělé. Vzhledem k neaktivním virům, které vakcína obsahuje, jsou podle odborníků vedlejší účinky spíše výjimečné, v takovém případě se však může objevit otok a bolest v místě vpichu, nebo mírná horečka.

Pro koho je očkování vhodné

Očkování proti chřipce se týká všech věkových kategorií, doporučuje se však hlavně u dětí mladších 2 let (starších 6 měsíců), osob starších 60 – 65 let a lidí s chronickým onemocněním, kterým prodělání chřipky může podstatně zvýšit riziko zhoršení celkového zdravotního stavu. V tomto případě se jedná o pacienty s kardiovaskulárním, respiračním nebo metabolickým onemocněním a také nemocné s oslabenou imunitou apod.

Kdy a jak se nechat očkovat?

Očkování se provádí nejlépe před vypuknutím chřipkové sezóny, ale i během ní, tzn. od září do listopadu. Ochrana trvá minimálně 6 měsíců a přeočkování je nutné provádět každoročně, složení vakcíny se mění v závislosti na výskytu nových druhů virů v republice.

Děti mladší 3 let se očkují dvěma polovičními dávkami v intervalu 1 měsíce. Očkování je možné i v průběhu těhotenství a pro kojící matky, o tomto je však nutné poradit se s lékařem. Nedoporučuje se dříve než ve druhém, lépe až ve třetím trimestru.

U nás se obvykle provádí očkování proti chřipce s odstupem 2 týdnů od podání jiného očkování neživou vakcínou a 4 týdnů po podání jiné živé vakcíny.

Cena jedné očkovací dávky se pohybuje od 200-300Kč. Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře nebo na hygienických stanicích, provádí se vpichem do ramene.

Autor: Veronika Tůmová

Proč malé děti často bolí bříško
Když se zkoušky nepovedou

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vady řeči - dysartrie
Vady řeči

Vady řeči - dysartrie

V dalším z řady článků o vadách řeči se zaměříme na dysartrii. Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč vzniká v důsledku onemocnění nervové ...

Porucha řeči - dyslalie
Vady řeči

Porucha řeči - dyslalie

Dyslalie, neboli patlavost je nejrozšířenější poruchou řeči nejen u dětí, ale také u dospělých. Jedná se o vadné tvoření hlásek.