zdroj: pixabay.com
Zdravá výživa

Posilování imunity? Je nejvyšší čas začít!

Veronika Tůmová
28.10.2018

Babí léto je definitivně za námi a ubývání slunečního svitu, tak typické pro podzimní dny, bohužel způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzim a zima znamenají pro náš organismus určitou zátěž, lépe řečeno zátěž pro náš imunitní systém.

Nepříjemné výkyvy podzimního počasí s sebou tak přinášejí fyzické i psychické oslabení, tím i větší pravděpodobnost, že snadněji podlehneme virům a onemocníme.

Vitamíny jsou nutný základ

Nezbývá než zaměřit se na možnosti, jak svou imunitu v tomto období účinně posílit. Základem imunity jsou mimo jiné dobře fungující střeva, těm škodí přejídání stejně jako jídlo ve spěchu. V každodenním jídelníčku bychom pak měli samozřejmě dbát na dostatečný přísun vitamínů, ale i vlákniny. Ovoce a zelenina dodají tělu prospěšné antioxidanty. Stejně tak i pohyb a fyzická aktivita pomůže odbourat duševní napětí a stres, posílí srdce a zvyšuje odolnost proti nemocem. Může jít třeba jen o pravidelnou procházku, ta tělu prospěje víc, než by se mohlo zdát. Lékaři doporučují věnovat se nějaké pohybové aktivitě zhruba 30 minut denně.

Chůze jako antidepresivum

Dbejte na stálé doplňování vitamínů při rizikových stavech!

Doplňovat vitamíny je nutné i při zvýšené tělesné námaze, nepravidelné či jednostranné výživě, při různých dietách a nevyváženosti stravy, při zvýšených ztrátách tekutin v důsledku nevolností nebo průjmů, v těhotenství, při kojení a v období růstu. Za rizikové se pak považuje také celé období podzimu a zimy, jak popsáno výše.

Obrňte se proti stresu, duševní pohoda je cesta ke zdraví!

Stav našeho imunitního systému ovlivňuje mnoho faktorů. Jsou to například chronická onemocnění, ale také stav naší psychicky. Dlouhodobé vystavení se stresu není pro obranyschopnosti organismu vůbec příznivé. Oslabení imunity přitom znamená zdlouhavější léčbu a možné komplikace i při banálních nemocech a infekcích, se kterými by si jinak tělo poměrně snadno poradilo.

Meditace dokáže odstranit stres

Přípravky k posílení imunity

Poruchy imunitního systému bývají i vrozené, ty jsou však vzácné a zároveň špatně léčitelné. Většinu tvoří poruchy získané, kdy se jedná o nepřímý vliv jiných nemocí, jako je cukrovka, různé nádory, jako civilizační choroby pak i poruchy výživy nebo stres. K základům posilování imunity pak patří samozřejmě sledování a kontrola celkového zdravotního stavu, zvláště při výskytu chronických potíží, dále pak vyhýbání se stresu a udržování ideální hmotnosti.

Od věci nebude ani pomoc v podobě přípravků na posílení imunity - například sirupy s obsahem echinacey a rakytníku, lactobacily k udržení zdravé střevní mikroflóry, hlíva ústřičná, zinek a samozřejmě pak vitamin C. K lepší obranyschopnosti organismu dopomůžou také bylinky povzbuzující činnost jater - ostropestřec mariánský, kopřiva a řebříček.

Zdroj: Lidovky.cz, Ordinace.cz, Prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Operace halluxu neboli vbočeného palce
Nepodceňujte chřipku - jak se proti ní chránit?

Další články

Jak déle udržet zdraví našich očí v průběhu života?
Oči

Jak déle udržet zdraví našich očí v průběhu života?

08.10.2018

Stejně jako my sami, tak i naše oči stárnou. Je proto třeba uvědomit si, že by bylo dobré starat se o ně se zvýšenou pozorností ještě dřív, než začneme pociťovat slábnutí zraku. To ...