zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Slunečnicová semínka: Jaké výhody tělu přinášejí a proč si zaslouží místo ve vašem jídelníčku

Kateřina Hájková
28.04.2022

Lahodná, pohodlná a výživná svačinka těšící se vysoké oblíbenosti napříč celým světem. Slunečnicová semínka skvěle chutnají a přináší celé spektrum vlastností podporujících celkové zdraví. Semínka nebo také jádra slunečnice se sklízejí z velké květní hlavy rostliny a mohou se značně lišit ve velikosti. Každá slunečnice pojme od tisíce do dvou tisíc jednotlivých semen typických jemnou oříškovou chutí a zemitými tóny. Co byste o nich měli vědět?

Odkud slunečnice pocházejí

První dochované známky jejich užívání jsou známy u domorodých Američanů, tedy Indiánů, od nichž se tato křupavá pochoutka dostala až do Evropy společně s cestujícími dobyvateli, kteří se vraceli do Španělska. Netrvalo dlouho a sousední země se o semínka začaly také zajímat, takže se slunečnice začaly šířit ještě dál. Dnes mezi jejich největší pěstitele patří Rusko, Francie, Peru, Španělsko, Argentina a také Čína. Slunečnicový olej, který se z nich vyrábí, je jedním z nejpoužívanějších olejů vůbec.

Jaké zdravotní výhody přináší jejich konzumace

Ne nadarmo jsou slunečnicová semínka známá jako skutečná superpotravina. Výsledky výzkumů a studií shodně potvrzují několik významných účinků na zdraví. Zde jsou ty největší.
•    Bojují se záněty: Jsou bohatá na vitamin E pomáhající bojovat se škodlivými volnými radikály poškozujícími buněčné struktury, což může vést k zánětům, jež zase mohou způsobit astma, osteoartrózu nebo kardiovaskulární onemocnění.
•    Snižují hladinu cholesterolu: Obsahují rostlinné sloučeniny známé jako fytosteroly nabízející potenci snižovat riziko některých druhů rakoviny a posilovat imunitní systém.
•    Pomáhají s léčbou cukrovky: Byly objeveny souvislosti mezi kyselinou chlorogenovou nacházející se ve slunečnicových jádrech a účinkem na snižování hladiny cukru v krvi. 
•    Mírní stres: Díky vysoké hladině hořčíku poskytují úlevu pocuchaným nervům i namoženým svalům. To se projevuje na mírnění stavů jako je stres, migréna, křeče, bolesti hlavy a celkové napětí pociťované v těle i na duši.
•    Detoxikují: Jsou bohatá na selen, což je minerál pomáhající s ochranou buněk nejen před rizikem vzniku rakoviny, podporuje také celkové zdraví a vitalitu.

Jak je zařadit do jídelníčku

Obohacení jídelníčku o slunečnicová semínka je tedy všestranně výhodné a kromě toho, že skvěle zachutnají a pomohou k zasycení, podpoří i celkové zdraví a vitalitu. Začlenit je do každodenní stravy je navíc velmi jednoduché a k postupnému zaznamenání pozitivních přínosů postačí, když si jich denně dopřejete jednu polévkovou lžíci. Můžete je sypat na saláty, kaše či zeleninová jídla, přidat do müsli, pečiva, moučníků, placiček či burgerů nebo je zobat jen tak a nechat vyniknout jejich jemně oříškovou chuť.

Zdroj: www.jcsqualityfoods.com, www.ayoubs.ca

Autor: Kateřina Hájková

Pásový opar – koho může postihnout a jaké jsou možnosti léčby
Užijte si jaro na talíři v plné síle a kráse: V přírodě najdete divoké bylinky, doma zkuste microgreens!

Další články