zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Nezdravé prostředí ve školních třídách - jak postihuje zdraví našich dětí?

Veronika Tůmová
06.02.2019

Slyšeli jste někdy o projektu Zdravá škola? Pokud ano, pak zřejmě víte, že tento projekt má za úkol upozorňovat na nevyhovující vnitřní prostředí škol, ale především přispět k tomu, aby se tato situace zlepšila.

Vydýchaný vzduch ve třídách už po 18 minutách výuky, nekvalitní a nerovnoměrné osvětlení, nadměrný hluk kvůli špatné akustice místností. To všechno vede k tomu, že žáci ve školách trpí únavou, ospalostí, bolestmi hlavy i očí. Mají pak problémy se soustředěním, ale rozvinout se tak mohou i závažnější zdravotní problémy.

Projekt Zdravá škola a jeho cíl

Na tyto výsledky poukázal právě projekt Zdravá škola, který vznikl z iniciativy České rady pro šetrné budovy. Díky němu se zvýšil zájem o tuto problematiku a povědomí veřejnosti o ní, to však samo o sobě nestačí. Stejně jako nestačí zaměřovat se při rekonstrukcích školních budov jen na potřebu větrání. Dle odborníků a představitelů projektu je třeba hledat komplexní a systematická řešení.

Jen čerstvý vzduch nestačí, je třeba řešit osvětlení i nadměrný hluk

Dostatečný přísun čerstvého vzduchu je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého vnitřního prostředí, které podporují soustředěnost dětí a snižují jejich únavu. Je toho však víc, co je potřeba řešit. Kvůli špatným podmínkám ve třídách, prachu a nedostatku čerstvého vzduchu se dětem často zhoršují alergie, ekzémy či astma. Kvalitu vnitřního prostředí je tak třeba nepodceňovat a do diskuze o řešení těchto problémů by mělo vedení školy zapojit i rodiče.

Jak správně dýchat?

Školám chybí dotace na potřebné úpravy tříd

V současné době chybí na komplexní rekonstrukce tříd potřebné dotace. K dispozici je pouze dotace na instalaci systémů řízeného větrání, neexistuje však dotační program zohledňující jak vzduch, tak i světlo či akustiku. Komplexní rekonstrukce vedené řadou odborníků jsou přitom naprosto zásadní. Projekt Zdravá škola se zdá být nadějí na lepší zítřky pro naše školy a tím i zdraví dětí, které tyto školy navštěvují. Rodiče by měli být o tomto projektu informováni a seznámeni s tím, co se pokouší řešit. Zeptejte se na situaci ve vaší škole, zda o projektu vědí a zda se o něj zajímají. Zdravé prostředí ve školách se týká našich dětí a nás všech.

Dětská tupozrakost - odhalte ji včas!

Zdroj: Vetrani.tzb-info.cz, Novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vitamín B12 - Achillova pata veganství?
Ověřené tipy, jak naučit dítě správně smrkat

Další články