zdroj: pixabay.com
Poruchy menstruace

Menstruace může pokazit zimní dovolenou na horách - jak se tomu vyhnout?

Veronika Tůmová
28.02.2019

Věděli jste, že menstruace znamená pro tělo ženy větší náchylnost k infekcím? Zvyšuje se díky ní i riziko úrazu při sportování, například při zimních sportech na dovolené na horách. Právě tam vám může takováto ženská záležitost znatelně znepříjemnit pobyt.

Jak při menstruaci na horách dbát o tělesnou hygienu či jak si ulevit od jejích nepříjemných projevů během dovolené, relaxace a sportu? Menstruace je často bolestivá a některé ženy při ní trpí daleko méně snesitelnými příznaky než ostatní. Menstruace tak může docela snadno omezit požitek z lyžování či jiných zimních sportů, na které se těšíte.

Na co si na horách dávat pozor v době menstruace?

Silné a nepříjemné projevy menstruace mohou zhoršit pozornost a zvýšit tak i riziko úrazu. Je také dobře známo, že zvýšená fyzická zátěž v období menstruace mnohdy způsobuje silnější krvácení, které pak trvá déle a může být bolestivější. Na sjezdovce se pak dá snadno prochladnout a samotná menstruace také zvyšuje riziko infekce. To se zvyšuje i při pobytu v sauně, ve vířivce nebo při oblíbených wellness procedurách, které dnes již bývají nedílnou součástí pobytu v horském hotelu či chatě.

Hygiena během menstruace na zimní dovolené

Ženské orgány jsou v době menstruace méně odolné proti škodlivému vlivu bakterií. Nezřídka tak dochází k zánětlivým onemocněním ženských genitálií či močového měchýře. Při pobytu na dovolené, kde nemáme k dispozici svůj plný domácí komfort, bývá někdy také složitější dodržovat zvýšenou hygienu během menstruace. Je třeba na to myslet a přibalit si veškeré nutné hygienické potřeby. Pokud menstruaci nečekáte a na horách vás třeba předčasně překvapí, může být těžké narychlo sehnat vše potřebné. Obchody nebývají zrovna za rohem a jejich nabídka může být omezena.

Menstruační kalíšek, vložky nebo tampony?

Nejlepším řešením bude určitě dostatečná zásoba tamponů, které se nejlépe osvědčí i při lyžování. Spoléhat na menstruační kalíšek nebo klasické hygienické vložky se příliš nedoporučuje, například kalíšek se může snadno při pádu na lyžích posunout či uvolnit, stejně jako u vložek pak při celodenním pobytu venku na svahu nemusíte mít možnost si odskočit a tyto hygienické potřeby vyměnit. Tampony se tak pro tyto případy osvědčily opravdu nejlépe a i při silnější menstruaci nabízejí nejmenší riziko protečení.

Bolesti a únava spojená s menstruací - co může pomoci?

Bolesti zmírní mírné cvičení, horká sprcha na břicho a podbřišek, ale také doplňky stravy, které pomohou i s únavou, nervozitou a náladovostí během cyklu. Vitamín B pak pomáhá ulevovat od únavy a vyčerpání, kterému je ženské tělo v období menstruace vystaveno. Okamžitou úlevu při silných bolestech může přinést přiložení horkého termoforu na podbřišek a léky proti bolesti, klasiku jako je Ibalgin tak mějte vždy po ruce.

Jak oddálit menstruaci?

Zdroj: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan (Vegall Pharma), Novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro tetování
Jíte dostatek vlákniny?

Další články