zdroj: shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Vitamín B12 - Achillova pata veganství?

Zdravě.cz
04.02.2019

Vitamín B12 je často označován za Achillovu patu veganství. Je tomu tak proto, že se vyskytuje pouze v živočišných produktech. Jak se tam ale dostal? A pro koho by mělo být jeho doplňování samozřejmostí?

Vitamin B12 netvoří živočichové ale bakterie, které žijí v jejich trávicím traktu nebo v půdě, hospodářským zvířatům je dnes však z důvodu nepřirozenosti jejich chovu přidáván do krmiva uměle. Dokonce i bakterie v našich střevech produkují tento vitamín, bohužel ho naše tělo nedokáže zpětně vstřebat. Navzdory různým mýtům neobsahuje přirozeně žádná rostlinná potravina kvalitní zdroj vitamínu B12. Často vychvalovaný tempeh nebo spirulina obsahují pouze analog tohoto vitamínu, který naopak brání ke správnému vstřebávání vitaminu B12. Řešením mohou být obohacené rostlinné potraviny (např. rostlinná mléka nebo jogurty), zde však musí člověk pozorně číst etikety a příjem si hlídat.

Nejjednodušší cestou, jak vitamín B12 získat, je doplněk stravy

Denně se osobám do 50 let doporučuje konzumovat 250 µg kyanokobalaminu (syntetická forma vitamínu B12) nebo 2500 µg týdně. Doplňování tohoto vitamínu nedoporučujeme pouze veganům, nedostatkem mohou snadno trpět i vegetariáni, osoby, které maso omezují či dokonce běžní konzumenti masa, kteří např. berou prášky na pálení žáhy. V živočišné stravě je totiž tento vitamín vázán na bílkovinu, pro naše tělo je tedy složitější vitamín přijmout a je k tomu zapotřebí správná funkce trávicí soustavy a žaludečních kyselin.

Máte dostatek vitamínu B12?

Pozor! Vzhledem k tomu, že zásoby v játrech vydrží několik let, nemusí se neadekvátní přísun projevit hned. Nedostatek se kromě únavy a slabosti projevuje typicky brněním končetin, anémií, depresí, poruchami paměti či zraku. Déletrvající nedostatek může vést dokonce k poruchám chůze a nevratnému poškození nervové soustavy. Ideální je nechat si hladinu vitaminu B12 vyšetřit. U svého lékaře vždy žádejte vyšetření holotranskobalaminu, což je transportní bílkovina, která přenáší molekuly B12. Často se však setkáte s tím, že Vám praktický lékař z důvodu finanční náročnosti nebude chtít tento test provést, proto doporučujeme laboratoře Synlab, které najdete po celé České republice.

Více informací o vitamínu B12

Foto: Shutterstock.com

Autor: Zdravě.cz

Blíží se vlna chřipky a nachlazení, víte, jak se účinně bránit?
Nezdravé prostředí ve školních třídách - jak postihuje zdraví našich dětí?

Další články