Vitamíny a minerály

Když nám chybí vitamín C

Michaela Kopřivová
15.01.2013

Přestože je v moderní společnosti snadné koupit si v lednu jahody či meloun cantaloupe, když už nám tedy přestane chutnat kysané zelí (všechno výborné zdroje vitamínu C), tak ani dnes není dostatečný příjem tohoto vitamínu samozřejmostí. Přitom je vitamín C jednou z nejdůležitějších složek naší potravy.

Vitamín C působí jako antioxidant, je nutný pro buněčný růst, tkáňové dýchání, stimuluje tvorbu bílých krvinek, kolagenu a má řadu dalších pro organismus základních funkcí.

Nemoc z nedostatku vitamínu C, kurděje, je považována za historickou záležitost překonanou v 18. století nebo možná zdravotnický problém chudých zemí třetího světa. Bohužel tomu tak není.

Závažný nedostatek vitamínu C doprovází dnes poměrně časté poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie). Avitaminóza C s rozvinutými symptomy kurdějí jsou časté u lidí sociálně vyloučených, nízkopříjmových, u lidí bez domova, alkoholiků, osob drogově závislých nebo u starších osamělých občanů s nedostatečnou výživou.

Ale i ve většinové populaci je početná skupina lidí, u kterých se hladiny vitamínu C pohybují na nedostatečné úrovni. Různé výzkumy v současné populaci moderního světa hovoří asi o 20 %. Hladinu vitamínu C v našem těle snižuje totiž například řada medikací. Od aspirinu přes kortikosteroidy po tetracyklinová antibiotika či orální antikoncepci. Hladiny vitamínu C výrazně snižuje také kouření.

Vitamín C je rozpustný ve vodě, z těla je vylučovaný močí. Naše tělo si ho neumí vyrobit, ani ho nedokáže skladovat, proto je důležitý jeho nepřetržitý přísun.

Příznaky nedostatku vitamínu C

  • Únava – nedostatek vitamínu C může být příčinou únavy, letargie, depresivních stavů. Tyto symptomy jsou však součástí i řady dalších onemocnění.
  • Změny nálad – také rychlé proměny nálady, výbuchy a iritabilita mohou být časnými, ale nespecifickými znaky nízkých hladin vitamínu C
  • Modřiny – častá tvorba modřin nebo modřinám podobných skvrn je známkou, že v těle není něco v pořádku. Nedostatek vitamínu C je častou příčinou.
  • Suchá kůže, lámavé a třepící se vlasy
  • Zpomalené hojení menších poranění
  • Chronická bolest končetin a kloubů jsou dalšími z možných, ale nespecifických příznaků nedostatku vitamínu C
  • Zhoršení imunity i chronických alergických onemocnění
  • Krvácivost a zánět dásní či ztráta zubů – jedná se o pokročilou známku nedostatku vitamínu C

Autor: Michaela Kopřivová

Mléčné zuby a zubní kaz
Alergie na mléko - podaří se jí vědcům zabránit?

Další články

Mléčné zuby a zubní kaz
Zubní kaz

Mléčné zuby a zubní kaz

14.01.2013

Ještě v nedávné minulosti bylo mezi zubními lékaři celkem obvyklé se prvním neboli mléčným chrupem příliš nezabývat. Mléčné zuby podle nich nemělo cenu spravovat. Dnes však víme, ž ...

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...