Bylinky

Dýně – plodina pro zdraví i krásu

Milena Mocková
03.01.2013

Oranžové královny vládnou podzimním zahradám a stolům, jsou symbolem halloweenského svátku, ale pro jejich vysoký obsah zdraví prospěšných látek bychom na ně neměli zapomínat ani v zimě.

Již staří Egypťané, Římané, Řekové i Asiaté pěstovali tykvovité rostliny. Pro původní americké obyvatele byla tato zelenina hlavní plodinou, kterou využili bezezbytku.

Semena a dužinu konzumovali, ze slupek vyráběli rohože a jiné pomůcky do domácnosti. Vydlabané dýně plnili mlékem, medem, kořením a dávali je péct. Tak nějak asi vznikly první dýňové polévky.

Dužina dýně obsahuje skoro 90 % vody, vlákninu a relativně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, měď, draslík, selen, sodík, železo, chlor, zinek, fosfor, beta–karoten, alfa–karoten, vitamin A a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Vláknina působí dobře na trávicí trakt, hlavně při vylučování toxinu z těla, posiluje imunitní systém, napomáhá správné činnosti srdce, uklidňuje nervy, snižuje hladinu tuků v krvi, celkově regeneruje buňky a pomáhá při dně, arteroskleróze a revmatismu.

Dýňová semínka a olej

V lidovém léčitelství se používala převážně dýňová semínka. V našich podmínkách jsou prakticky jediným zdrojem většího množství zinku. Ze semen se lisuje kvalitní olej, který pomáhá při obnově energie a dodává tělu potřebné živiny. Dále zlepšuje kvalitu zubů, pokožky, nehtů, vlasů.

Je velmi lehce stravitelný a také působí mírně projímavě. Čistý dýňový olej má dobrý vliv na krevní zásobení mozku, zpomaluje kornatění cév, snižuje riziko infarktu a působí protizánětlivě.

Ze semen dýně se dá uvařit i posilující nápoj, který se doporučuje hlavně ženám před porodem a po porodu.

Návod pro přípravu posilujícího nápoje: na sucho opražíme dvě lžíce semen, přelijeme půllitrem vroucí vody a vaříme 30 minut. Poté je scedíme a nápoj je připraven.

Dýňová semena výrazně pomáhají při potížích s prostatou, zajišťují správnou funkci močového měchýře.

Využití dýně v kosmetice

Dužina, semena a především dýňový olej  se využívají také v kosmetice. Jak už bylo řečeno, olej výrazně zlepšuje kvalitu nehtů a vlasů, podporuje jejich růst.

Dýňový olej působí také velmi blahodárně na pokožku, zklidňuje ji, zvláčňuje, hydratuje, a zjemňuje.

Dýňová maska

Kousek čerstvě oloupané dýně nakrájíme na kostičky a tři polévkové lžíce uvaříme ve dvou deci sladké smetany doměkka. Při dovařování přisypeme trochu ovesných vloček, až vznikne hutná a mazlavá směs. Než trochu vychladne, pořádně si vyčistíme obličej. Potom naneseme ještě teplou směs na obličej a necháme 20 minut působit. Po uplynutí této doby důkladně opláchneme vodou.

Autor: Milena Mocková

Vápník - nezbytná opora kostí
Proč se vám nedaří zhubnout?

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Solné jeskyně a saunování
Relaxace a wellness

Solné jeskyně a saunování

02.01.2013

Některé jeskyně jsou velmi výjimečné. Jsou totiž celé ze soli. Pobyt v nich prospívá nejen duši, ale také nemocnému tělu. A to i dětskému. Totéž platí o saunování, které utužuje zd ...

Jak přežít Silvestr
Alkohol

Jak přežít Silvestr

Existuje mnoho rad, jak se vyrovnat s účinky nestřídmého pití alkoholu, které hrozí zvláště během silvestrovských oslav. Ty tradiční často nefungují, po některých se vám spíše při ...

Novoroční předsevzetí
Závislost

Novoroční předsevzetí

28.12.2012

Rok 2012 se již brzy stane minulostí. Kromě bujarých oslav k tomuto času patří také chvíle rozjímání – bilancování událostí minulých a plánování věcí příštích – novoroční předsevze ...

Ginkgo biloba a jeho účinky
Bylinky

Ginkgo biloba a jeho účinky

27.12.2012

V poslední době se s tímto názvem setkáváme velmi často, hlavně díky komerční propagaci výrobků s obsahem této “zázračné látky“. Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný je prastarý listn ...