Relaxace a wellness

Solné jeskyně a saunování

Milena Mocková
02.01.2013

Některé jeskyně jsou velmi výjimečné. Jsou totiž celé ze soli. Pobyt v nich prospívá nejen duši, ale také nemocnému tělu. A to i dětskému. Totéž platí o saunování, které utužuje zdraví a napomáhá psychické pohodě.

Jezdíte každý rok s dětmi k moři, abyste utužili jejich zdraví? Pak stačí zajít do solné jeskyně, kam mohou děti již od jednoho roku. Musí být ale samozřejmě zdravé.

Prostředí v solné jeskyni věrně napodobuje přímořské mikroklima a je bohaté na minerály a stopové prvky. Je prokázáno, že právě jod, hořčík, vápník, brom, draslík a železo se v prostředí solné jeskyně uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Pětačtyřicetiminutový pobyt v solné jeskyni vydá za tři dny strávené u moře.

Pozitivní účinky solné jeskyně

Pro vytvoření mikroklimatu v solné jeskyni je zapotřebí až 21 000 kg soli z různých oblastí. Solná jeskyně působí (stejně jako moře) velmi pozitivně na kůži a na funkci sliznic. Zklidňuje zápaly a otoky a výrazně zlepšuje buněčnou imunitu. Jod zmírňuje bolest, zlepšuje pokrvení orgánů, látkovou výměnu a spalování tuků. Pobyt v solné jeskyni je vhodný zejména při onemocnění dýchacích cest nebo trávicího traktu, při astmatu, chronické rýmě, alergii, atopickém ekzému nebo lupence. Navíc se díky pravidelným návštěvám solné jeskyně můžete zbavit neuróz, deprese nebo vyčerpanosti.

Procedura trvá 45 minut. V jeskyni se odpočívá na lehátku a poslouchá hudba. Doporučuje se 10 – 15 návštěv a nejdůležitější je tzv. startovací týden, ve kterém byste měli absolvovat 3-4 návštěvy. Pobyt je vhodný pro všechny, i těhotné a děti.

Nemocní se štítnou žlázou, konkrétně s nadměrnou funkcí štítné žlázy, by se měli poradit se svým lékařem, zda mohou návštěvu solné jeskyně absolvovat. Vyšší obsah jodu ve vzduchu by mohl jejich potíže zhoršit. Naopak lidem s opačným problémem, nedostatečnou funkcí štítné žlázy, pobyt v solné jeskyni může jedině prospět.

Saunování

Otužování teplou a studenou vodou má význam pro zdraví, ovšem musí se provádět soustavně a pravidelně. Zlepší se tím funkce imunitního, oběhového i hormonálního systému. Důležité je saunovat se alespoň jednou týdně. Tento rytmus je potřebný proto, že hladina imunoglobulinu A, který chrání sliznice dýchacích cest před infekcí, má vrchol svého působení 6 dnů.

Ukazatelem, kdy skončit s potírnou, je nástup mohutného pocení. V regeneraci se doporučuje co nejrychlejší zchlazení, tedy pod chladnou sprchu nebo do bazénku. Celou proceduru byste měli skončit alespoň třicetiminutovým pobytem v odpočívárně. Nezapomínejte na průběžné doplňování tekutin.

Pokud jste nemocní, pak byste měli saunování na 2-3 týdny vynechat. Počítá se nejen délka nemoci, ale i doba, po kterou jste v rekonvalescenci.

 

Navštěvujete solné jeskyně nebo sauny? Pociťujete na sobě jejich zdravotní účinky?

Autor: Milena Mocková

Testosteron a sociální chování mužů
Prožijte Vánoce bez stresu

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Rizika zimních sportů
Zimní sporty

Rizika zimních sportů

17.12.2012

Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohd ...

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...