Voda a hydratace

Pitný režim v letadle

Petr Zimola
28.06.2009

Až příliš často se stává, že po dlouhodobějším letu se člověk cítí doslova "vysušený". Zde nabízíme několik snadných tipů, jak se během letu snadno hydratovat.

Létání je jistě rychlý a pohodlný způsob jak cestovat na delší vzdálenosti, ale jako i každý druh přepravy, má jisté nevýhody. Některé z běžnějších zdravotních problémů, které cestující v letadle postihují, bývají způsobeny nedostatečnou vlhkosti vzduchu na palubě letadla, což vede ke ztrátě hydratace.

Venkovní vzduch má běžně vlhkost od 30 do 65 procent, zato vzduch uvnitř letadla má zpravidla deseti až dvaceti procentní vlhkost. Z toho důvodu je důležité přijmout  opatření k udržení dostatečné hydratace během letu.

Proč je během letu nízká vlhkost takový problém?

Dehydratace může způsobovat problémy v rozmezí od rozpraskaných rtů a suché svědivé kůže až po potencionálně život ohrožující stavy, jako jsou problémy s dýcháním u lidí, kteří mají dýchací potíže, jako jsou například astmatici. Dehydratace též způsobuje únavu.

Pobyt v prostředí s malou vzdušnou vlhkostí je spojen ještě s další nepříjemností. Je zde zvýšené riziko nákazy respiračními viry, například chřipky.

Chytré způsoby jak bojovat se suchým vzduchem v letadle

Existuje řada jednoduchých metod jak udržet tělo hydratované, zatímco cestujete letadlem.

  • Pít dostatek vody

Nejednoduší způsob jak zabránit dehydrataci, je mít během celého letu u sebe dostatek tekutin. Obecně se doporučuje mít alespoň 200ml tekutin na každou hodinu letu. Nejvhodnější je čistá voda bez bublin, naopak naprosto nevhodný je alkohol.

  • Mechanický rozprašovač

Mechanický rozprašovač je skvělým způsobem, jak se během letu osvěžit. Pokud si rozprašovač nekupujete na letišti, ale máte vlastní z domova, nezapomeňte ho dát den před odletem vychladit do ledničky.

  • Oční kapky

Zvlhčující oční kapky jsou zvlášť vhodné pro nositele kontaktních čoček.

  • Jelení lůj

Vašim rtům poskytne nutnou výživu a hydrataci jelení lůj. Použít ho lze i na ruce a obličej. Suché kůži dále skvěle pomůže hydratační krém.

  • Nosní sprej

Suchý vzduch dráždí nosní sliznici a někomu může způsobit i krvácení z nosu.

Co s vámi dělá let v letadle? Dodržujete v letadle pitný režim?

Autor: Petr Zimola

Když nás zuby přestanou poslouchat
Jízda na kole baví Čechy nejvíce.

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Pozitivní účinky břišního tance
Tanec

Pozitivní účinky břišního tance

22.07.2009

Která ženy by nesnila o tom, že svému okolí bude připadat krásná, uvolněná, sebevědomá a hlavně bude spokojená sama se sebou? Většinou však běžný den vypadá tak, že je nutné zvláda ...

Amebóza
Exotické nemoci

Amebóza

11.07.2009

Amebóza je jedno z dalších svízelných onemocnění, kterým se můžeme nakazit v tropickém a subtropickém pásmu. Výskyt je hlavně v zemích s nízkými hygienickými návyky.