Onemocnění zubů a dutiny ústní

Když nás zuby přestanou poslouchat

Veronika Iblová
20.06.2009

Termínem bruxismus se označují noční rytmické pohyby dásní neboli skřípání, tření a cvakání zubů o sebe. Jedná se o poruchu spánku, která znepříjemňuje život, čím dál více lidem na světě. Až 70% populace postihne jednou za život bruxismus, naštěstí v nepatologické podobě a s téměř nulovými následky. Velmi často se s ním setkávají rodiče u svých dětí, jež trpí nějakým infekčním onemocněním a bolestmi.

Bruxismus je porucha spánku patřící do skupiny parasomnií. Ve své patologické podobě je zaznamenána u 8 - 10% populace, procento však neustále roste. Častěji se vyskytuje u mladších generací.

Většina lidí se o své poruše dozví od svých partnerek a partnerů, kteří nemohli zamhouřit oka v důsledku nadměrné aktivity žvýkacích svalů jejich drahých poloviček. Stane-li se to jednou či párkrát za život, lze nad tím mávnout rukou. Pakliže je to však běžnou součástí života nelze již nekvalitní spánek, urputné bolesti a zničené zuby přecházet bez povšimnutí.

Co způsobuje nemoc, lze jen předpokládat

Definovat obecně platnou příčinu onemocnění není možné, neboť nikdy nebyla fakticky odhalena. Vždy záleží na konkrétním jedinci a jeho predispozicích. Většinou však bývá dávána do souvislostí s psychickými a fyziologickými vlastnostmi člověka, zvýšeným stresem, nervozitou, mozkovými transmitery, genetickými vlohami a spánkovými poruchami jako je například syndrom spánkové apnoe (zástavy dechu).

Uvádí se, že riziko bruxismu roste u lidí, kteří nadměrně konzumují alkohol, kávu a tabák či užívají drogy.

V některých publikacích se můžeme setkat s rozdělením bruxismu na primární, kde jeho příčina není odhalena a na sekundární, se známou příčinou, čímž může být: vedlejší účinek některých léků, užití kokainu či extáze, Parkinsonova nemoc, deprese, apod.

Důsledky onemocnění

  • Bolest uší, hlavy, čelistí, čelistního kloubu v důsledku přetížení žvýkacích svalů.
  • Lámání zubů, obroušení a popraskání zubní skloviny: dojde k odhalení dentiny a zuby jsou citlivější na teplo, chlad, kyselost a dotek.
  • Poruchy čelistního kloubu (nelze plně otevřít ústa, bolest při žvýkání, přítomnost tzv. zvukových fenoménu: lupání, apod.).
  • Záněty dásní a okostice.
  • Důsledky nekvalitního spánku, postiženého budí partner, který sám nemůže spát.

Postupy v léčbě

  • První kroky nemocného většinou směřují k zubaři, ten může předepsat nejrůznější dlahy, chrániče a vložky mezi zuby, které zabrání dalšímu tření a ničení zubů. Jejich nošení je pro pacienty velmi často bolestivé, také uvádí, že se jim těžce usíná s cizím předmětem v ústech, nicméně je to nevyhnutelné.
  • Často se užívají nejrůznější léky pro uvolnění svalstva, dále psychofarmaka na zmírnění úzkosti a nervozity (např. clonezepan).
  • Doporučuje se navštívit psychologa a podstoupit vhodnou, individuálně stanovenou terapii.
  • Nacvičit si relaxační techniky před usnutím.

Vybírat si vhodné nápoje a stravu pro navrácení původní síly zubům, zvláště pak tu se zvýšeným obsahem vápníku (mléko, sýry, tvrdá voda, brokolice, ořechy), fluoru (voda, mořské ryby, čaj) a hořčíku (mléčné výrobky, zelené části rostlin, obilniny, luštěniny

Slyšeli jste už někdy o bruxismu? Trpíte bruxismem?

Autor: Veronika Iblová

Soutěž o 3 knihy z nakladatelství Grada - výherci
Pitný režim v letadle

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Pozitivní účinky břišního tance
Tanec

Pozitivní účinky břišního tance

22.07.2009

Která ženy by nesnila o tom, že svému okolí bude připadat krásná, uvolněná, sebevědomá a hlavně bude spokojená sama se sebou? Většinou však běžný den vypadá tak, že je nutné zvláda ...

Amebóza
Exotické nemoci

Amebóza

11.07.2009

Amebóza je jedno z dalších svízelných onemocnění, kterým se můžeme nakazit v tropickém a subtropickém pásmu. Výskyt je hlavně v zemích s nízkými hygienickými návyky.