zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Cuketa – zdravá letní zelenina, která pomůže i s hubnutím

Veronika Tůmová
08.08.2022

Léto vrcholí a cuketa je v těchto dnech královnou zeleninových zahrádek. Užít si ji můžete v mnoha podobách, skvěle chutná v polévce i v těstovinách, dá se plnit, grilovat, použít jako příloha k masu, rybám a podobně. Je nízkoenergetická a nanejvýš zdravá, nadopuje vás vitamíny a pomůže vám udržet linii!

Cuketa možná zatvrzelým masožroutům nic moc neříká, má neutrální chuť a používá se hodně do zeleninových či masových směsí ke zvýšení objemu pokrmu. Je však zároveň jedním z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec, obsahuje velké množství vápníku, fosforu a vitamínů.

Cuketa jako základ letního jídelníčku

Cuketa patří mezi tykve a pochází ze Střední Ameriky, kvete krásnými, výrazně žlutými až oranžovými květy a plody mívají nejčastěji tmavě zelenou barvu, mohou však být i žluté nebo žíhané. Cuketa obsahuje velké množství vody a vlákninu, má málo kalorií a stejně jako okurka nás přirozeně ochlazuje. Hodí se proto skvěle do ryze letních pokrmů, nejrůznějších rychlých směsí, ale vhodná je i jako samostatný pokrm. Cuketa je nejchutnější, pokud je mladá, našemu zdraví je tak nejvíc ku prospěchu, a i její slupka, obsahující nejvíc prospěšných látek, je jemná a lehce stravitelná. Sklízíme proto cukety ideálně do velikosti patnácti až dvaceti centimetrů, přerostlé cukety obsahují větší množství semen, ty odstraníme a cuketu můžeme použít například na přípravu cuketových bramboráků nebo do polévky. Obecně lze však cuketu využít na mnoho způsobů, naslano i nasladko. Známá je například cuketová bábovka, cuketový tatarák, cuketové špagety, lečo s cuketou, cuketové chipsy a podobně. Nepostradatelná je cuketa zejména při přípravě specifického pokrmu francouzské kuchyně zvaného ratatouille.

Cuketa z hlediska výživy

Cuketa obsahuje vlákninu i sacharidy, ale jen ve velmi malém množství ve srovnání s obsahem vody. Z vitamínů je v jejím složení nejvýznamnější vitamin A, který proniká hluboko do těla, a tak velmi ovlivňuje naše celkové zdraví. Velmi ceněna je cuketa také pro vysoký obsah karotenu, vápníku, železa, draslíku a dalších minerálních látek. Pomáhá také zdravému odvodnění organismu. Díky vysokému obsahu vody a nízké energetické hodnotě je cuketa skvělým pomocníkem při redukční dietě. Kromě toho však příznivě ovlivňuje činnost mozku a zvyšuje jeho výkon, posiluje srdce a imunitní systém, pomáhá při zácpě a ochablosti střev, které zbavuje škodlivých a jedovatých látek, posiluje sliznice a aktivuje látkovou přeměnu buněk, působí blahodárně i na nervy.

Jak a proč jíst cuketové květy?

I cuketové květy mohou být netradiční a lahodnou pochoutkou, před přípravou je však nutné odstranit stonek, květní kalich a tyčinky. Cuketové květy můžeme plnit zeleninou, masem nebo sýrem, mohou však mít také dekorační účel a dobře posloužit jako neobvyklá a zároveň jedlá ozdoba salátů, chlebíčků, obložených mís apod. Jsou významným zdrojem vitaminů A a C, a dále pak zejména draslíku. Mají lehce projímavé účinky a jsou vhodné především k očistě a odvodnění těla.

Sklízení a skladování cuket

Cukety skladujeme v mírném chladu, čerstvě utržené vydrží v lednici až tři týdny, plody však skladujeme se stopkou a neporušenou slupkou. Tu je třeba kontrolovat i při nákupu, musí být pevná a neměla by mít viditelné stopy plísně. Pokud zakoupená či vypěstovaná cuketa chutná hořce, určitě ji nejezte. Nepříjemná hořká chuť totiž naznačuje přítomnost jedovaté látky, která může způsobit velké zažívací potíže či dokonce otravu. Hořká chuť tak může postihnout okurky i dýně, obvykle se tak stane, je-li během jejich růstu velké sucho.

Zdroje: www.spektrumzdravi.cz, www.nzip.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Kolo jako součást každodenního života
Esenciální oleje pomohou snížit viditelnost jizev. Na které vsadit?

Další články