Vysoký krevní tlak - hypertenze

Vysoký tlak - tichý zabiják

Milena Mocková
13.07.2012

Přezdívá se mu tichý zabiják. Nebolí, navenek se většinou nijak výrazně neprojevuje, ale když zaútočí, může to mít fatální důsledky. Řeč je o vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi.

Hypertenze se považuje za jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění. Trpí jím asi 30-40 % populace v České republice a spolu s kouřením, cukrovkou, vysokou hladinou tuků v krvi a obezitou je jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů vzniku cévních mozkových příhod a ischemické choroby srdeční. Podle odhadů je až 25 % úmrtí nad 40 let věku přímo i nepřímo způsobeno hypertenzí.

Za normální krevní tlak u zdravé dospělé populace se považují hodnoty nepřesahující v systole 140 a diastole 90 mmHg. Jako arteriální hypertenze se označuje opakované zvýšení nad 140/90 mmHg naměřené minimálně při dvou různých návštěvách lékaře.

Zatímco u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. U starší populace se navíc velmi často objevuje tzv. izolovaná systolická hypertenze, kdy systolický tlak je větší než 140 mmHg a současně diastolický je menší než 90 mmHg.

Proč je vysoký tlak nebezpečný

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů urychleného rozvoje aterosklerózy a devastace hlavních cílových orgánů, kterými jsou srdce, mozek a ledviny. Hypertenze představuje jakousi neinfekční epidemii tohoto století, která významnou měrou přispívá ke zvýšenému výskytu vzniku infarktů myokardu, mozkových příhod čí selhání ledvin.

Příčina a léčba hypertenze

Na vzniku vysokého tlaku se podílí řada genetických mechanismů, vlivů zevního prostředí a poruch regulačních procesů v organismu.

Jen asi u 5 % všech případů hypertenze je objevena jiná příčina. Nejčastěji v důsledku onemocnění ledvin, mozku nebo žláz s vnitřní sekrecí. V těchto případech se mluví o sekundární hypertenzi a odstranění známé příčiny může vést k úplnému vyléčení pacienta.

Většina lidí se domnívá, že pokud má někdo vysoký krevní tlak, přicházejí automaticky na řadu léky. Přitom prvotní a nedílnou součástí léčby by měla být úprava nebo změna životního stylu, což se velice podceňuje. Pro některé pacienty to může představovat jedinou terapii, kterou v danou chvíli potřebují.

Úprava životního stylu pro snížení tlaku

  • redukce váhy
  • snížení konzumace soli
  • omezení spotřeby alkoholu
  • přestat kouřit
  • omezení stresu
  • relaxace
  • dynamický aerobní trénink

Autor: Milena Mocková

Rakovina děložního čípku - příznaky a prevence
Totální endoprotéza kyčle

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...