Zánět středního ucha
Přijde a ani nevíme jak. Zánět středního ucha se většinou ohlásí v noci a přinese s sebou horečky, velké bolesti a při opakování další komplikace. Problémy s nepatrnou oblastí ve středním uchu by se neměly brát na lehkou váhu.
Zánět středního ucha je jednou z nejčastěji se objevujících nemocí, která dětem znepříjemňuje život. Zánět středouší je důsledkem onemocnění horních cest dýchacích, kdy jednotlivé změny postupně přecházejí z nosohltanu na všechny struktury středouší. Hlavním pachatelem je virus nebo bakterie. Ten se buď vlastními silami, nebo nechtěnou pomocí dostane do středoušní dutiny, kde spustí zánět.
Příznaky zánětu středního ucha
Pokud děti ještě nemluví, mohou se často chytat za ucho, které bude na dotek horké. Charakteristická je také úlevová poloha, kdy dítě uklání hlavu na stranu s bolavým ouškem. Dítě pláče, protože má bolesti. Tato bolest bývá nepřetržitá, tupá, intenzivní a tepavá hluboko do ucha a někdy až pod ušní lalůček.
Zánět středního ucha většinou doprovází horečka, která může dosáhnout i 38°C. U větších dětí se mohou přidat stížnosti na ztrátu nebo omezení sluchu.
Zánět středního ucha se dělí na dva typy – akutní a chronický. Tomu druhému se dá zabránit tak, že se nezanedbá první. Nemoc může mít sice bolestivý, ale přesto hladký průběh.
V případě akutních zánětů existuje více možností: virový (hnisavý) a bakteriální (nehnisavý). Oba se v první fázi vyvíjejí podobně. Při probíhajícím zánětu dochází náhle k intenzivní bolesti, zalehnutí uší a nástupu horečky. Při prasknutí bubínku se bolest zmírní.
Pozor na prasknutí bubínku
Se zánětem středního ucha je spojené hromadění zánětlivé tekutiny za bubínkem, který je v jejím důsledku vyklenutý. Pokud je bubínek příliš vypouklý, provede se malý zákrok, tzv. paracentéza, kdy ho lékař propíchne, a umožní tak odtok kapaliny. Když není zánět léčen, dochází k prasknutí bubínku samovolně a ucho může být trvale poškozeno.
U hnisavého zánětu se dostanou vždy antibiotika, u nehnisavého je to na uvážení lékaře. Při léčbě se dále aplikují dekongesční nosní kapky a antihistaminika pro zprůchodnění nosu, léky pro zmírnění bolesti.
Důležitou součástí léčby bývá výše zmiňované propíchnutí vyklenutého ušního bubínku. Po tomto zákroku dochází k okamžité úlevě nehledě na to, že se poté středouší lépe léčí. Nezapomínejte vytírat z uší vytékající sekret, dbát na pitný režim a doplňovat hodně vitamínu C.
Autor: Milena Mocková