Plavání a potápění

Plavání s miminkem - kdy a jak začít?

Veronika Tůmová
08.10.2012

Také patříte mezi maminky, které mají spoustu pochybností a otázek ohledně plavání kojenců? Kdy je vlastně bezpečné a nejlepší začít? Jak je to s vrozenou schopností zadržování dechu? Opravdu kojenci plavou? Odpovědi na tyto otázky jsme pro vás připravili v tomto článku.

Plavání s miminkem – doma nebo v bazénu?

Miminko můžeme začít seznamovat s vodou a s prvními pokusy kojeneckého plavání zhruba v době, kdy je dobře a bezpečně zahojený pupík. Rozhodně by však k němu mělo dojít v domácím prostředí, tedy ve vaně a pod stálým dohledem. Návštěvy bazénů a klubů nabízejících plavání s miminky se doporučuje od čtyř až šesti měsíců.

Zároveň berte s rezervou výraz plavání kojenců, který může zavádět k mylné představě samovolné a reflexní schopnosti plavání u takto malých dětí. Dítě vždy potřebuje vhodné podmínky a pomoc dospělého. Plavání by mělo probíhat formou zábavy a společné relaxace rodiče s dítětem.

Skupinové plavání

Plavecká centra se skupinovou výukou plavání kojenců můžeme navštěvovat zhruba od třetího měsíce věku dítěte. Rodiče se v prvé řadě naučí správné manipulaci s dítětem ve vodě, děti si pomocí písniček a říkánek zvykají na zábavu a aktivity v kolektivu, jde o nenásilnou formu společného sbližování a relaxace.

Samotná výuka plavání přichází na řadu později. Plavání kojenců může také výrazně přispět ke včasnému odhalení některých poruch psychomotorického vývoje, posiluje svaly i páteř a je doporučováno např. i pro miminka s nutností cvičení Vojtovy metody.

Potápění a fotografování pod vodou

Krásné profesionální fotografie malých dětí a kojenců pod vodou vás možná přivedou k nadšenému odhodlání vyzkoušet potápění s dětmi. Je pravdou, že dítě má přibližně do třetího měsíce věku přirozený reflex, kdy při styku s vodou instinktivně krátce zadrží dech, tento reflex však zanedlouho zmizí.

V každém případě byste se k podobným akcím neměli uchylovat bez odborného instruktora, který bývá samozřejmě přítomen i při reklamním, rodinném či jiném fotografování kojenců. Potápění a fotografování pod vodou musí předcházet pečlivá instruktáž a odborný dohled.

Jak vybrat správný kurz

Před přihlášením do kurzu plavání s miminkem je dobré zjistit co nejvíc informací o dané organizaci a jejím programu, ideální je mluvit s těmi, kteří již kurzy navštěvují.

  • informujte se o podrobné metodice výuky a kvalifikaci instruktorů
  • o možnostech zkušebních lekcí
  • o možnosti prohlídky prostor, kde se konají kurzy
  • o splnění hygienické normy (k dispozici na hygienické stanici)
  • o vybavenosti zařízení pro kojence a malé děti tj. přebalovací pulty, dětská restaurace či bistro s dětskými židličkami a možností ohřevu vlastního jídla, atd.

Autor: Veronika Tůmová

Co je to kyberšikana?
Chronická bolest

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Co je to kyberšikana?
Šikana

Co je to kyberšikana?

20.09.2012

Šikana a veškeré její projevy a formy jsou stále závažným společenským problémem, přestože s nimi školy a další instituce bojují už tak dlouho. Typy šikany a vynalézavost těch, kte ...

Bělení zubů
Zuby

Bělení zubů

18.09.2012

Bezchybné a zářivě bílé úsměvy z titulních stránek magazínů mnohdy zapříčiní, že krásné a bílé zuby jsou snem mnohých z nás. V současné době, kdy se profesionálním bělením zubů zab ...

Jak poznat otravu metylalkoholem?
Alkohol

Jak poznat otravu metylalkoholem?

13.09.2012

K aktuální situaci otrav metylalkoholem v České republice přinášíme vyjádření odborníka MUDr. Petra Popova, který předsedá Společnosti pro návykové nemocii. Podívejte se, jak se vy ...