Péče o dítě

Objímejte svoje děti

Milena Mocková
15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Proč, když fyzický dotyk je tak potřebný a tolik příjemný?

Dnešní době vévodí především vizuální vnímání. Fyzický kontakt jako bychom odsunuli na druhou kolej. To, že dotyky svědčí tělu i duši, dobře víme. Paradox je ale takový, že čím je společnost vyspělejší, tím méně si jich dopřáváme.

Bohužel s dotýkáním je to složité už od narození. Dítě nakrmíme, přebalíme, vykoupeme… a to vše v co nejrychlejším čase s minimem dotyků. Máme pocit, že to doženeme později. Fakt je ale takový, že právě kojencům dotyky svědčí, a když mají nedostatečný tělesný kontakt, citově strádají a mohou z nich vyrůst agresivnější jedinci.

Možná, že zrovna vám to přijde nepochopitelné, ale existují mámy, které říkají, že mají s doteky problémy. Nedokážou své dítě pohladit, nedokážou ho k sobě přivinout. S dotyky mají problém hlavně racionálně založení lidé a lidé mající sklony k perfekcionismu.

Některé maminky důsledně promýšlejí všechno, od složení stravy potomka až po dotyky. Kolik dotyků je vhodných a kdy. Je to přehnané a hlavně jako by zapomínaly, že na některé věci obzvlášť týkající se dětí, žádné návody neexistují a je třeba dát průchod přirozenosti.

Někteří lidé se dotykům brání i proto, že je sami příliš nepoznali. Jejich rodiče byli vůči dotykům chladní, a pravděpodobně i jejich děti budou mít potřebu dotyků menší nebo prostě nebudou umět dotýkat se blízkého člověka.

Potřeba dotyků se liší rodinu od rodiny, je také různá v různých kulturách. Jinak přistupují k dětem školou povinným třeba učitelé ve Francii, velmi kontaktní zemi, kde se lidé zdraví vzájemným polibkem na tváře, a jinak v Americe, kde jsou lidé zvyklí si udržovat odstup. A to nejen kvůli právním sporům ohledně možného sexuálního obtěžování.

Pokud je vám dotyk nepříjemný, je velmi těžké být svému dítěti dobrým rodičem. Zkuste se na dotyk podívat z jiného úhlu. Nikoli že se do něj nutíte, ale že své dítě milujete, a dotykem mu dáváte velmi mnoho.

Je-li však i přesto pro vás dotýkání komplikované, nezoufejte. Náklonnost a láska se dají vyjádřit i jinak. Buďte prostě dítěti k dispozici, když vás potřebuje.Dotyky nahraďte zájmem a komunikací s dítětem.

Určitě ale vynechejte upozorňování typu „jsem tady, jestli něco budeš potřebovat, tak se na mě obrať“. Dítěti tím podsouváte, že se může něco stát.

Autor: Milena Mocková

Neinvazivní diagnostika
Víte, co kupujete?

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Nukleární medicína
Rentgen

Nukleární medicína

02.08.2012

Nukleární medicína je lékařský obor využívaný k diagnostice a léčbě pomocí radioaktivních látek (radiofarmak) zavedených do těla pacienta.

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.