Žárlivost

Když dítě žárlí na nového sourozence

Veronika Tůmová
02.08.2010

Vaše očekávání nového přírůstku do rodiny se blíží ke konci, jste plná smíšených pocitů a emocí a už jen počítáte dny, které zbývají do toho radostného okamžiku? Možná vás ale zároveň trápí něco jiného, a to je budoucí reakce vašeho prvního dítěte na nového sourozence, který si alespoň v prvních dnech určitě zcela přivlastní vás i vaši veškerou pozornost.

Budeš mít sourozence

Obavy z toho, že dítě bude miminko instinktivně považovat za nepřítele a bude se mu snažit v nepozorovaných chvílích dokonce i ublížit, jsou zcela zbytečné, zvolíme-li hned na začátku ten správný přístup.

Dítě je nutné zapojit, nenechávat je stranou nebo dokonce v péči příbuzných před blížícím se datem porodu. Mělo by veškerou radost i starost s přípravami na nového člena rodiny sdílet s námi.

Své těhotenství můžete oznámit a vysvětlit dítěti "odlehčeným" způsobem spolu se svým partnerem. Pomůžete mu také pochopit, že malý sourozenec tu nebude proto, aby dítěti kradl maminku a tatínka, ale aby se stal nejlepším a nerozlučným kamarádem svého bratříčka nebo sestřičky. Není proto proč se ho bát, ale je důležité bát se o něj.

Pozor na "ochranitelský" instinkt

Zapojíme-li starší dítě do péče o novorozence a dítě je šťastné, že mu byla svěřena tak důležitá role po vašem boku, snaží se vám pomáhat a vytváří si k sourozenci pevný citový vztah, pak se vám jistě uleví. Budete si gratulovat, že zrovna vás se netýká nepříjemný problém sourozenecké žárlivosti a že máte tak chápavé a rozumné dítě. Přesto však mějte oči otevřené.

Ve vašem dítěti se zřejmě rodí tzv. ochranitelský instinkt staršího sourozence, kterým se pokusí zavděčit. Může chtít miminko obdarovat a potěšit ho hračkou, která však může být pro novorozence nebezpečná, může se pokusit ho krmit něčím nevhodným a podobně. V takovém případě je nutné uvědomit si, že to nebylo ze zlého úmyslu, ale z prosté nevědomosti a je nutné dítěti vysvětlit co a jak.

Věkový rozdíl sourozenců

Věk samozřejmě hraje důležitou roli a je známo, že u dětí, které přijdou rychle po sobě, během roku a půl, se problém žárlivosti vůbec nevyskytne. Děti skoro od začátku objevují svět společně, společnou hrou a stejnými zájmy a nemají čas uvědomit si nějaký rozdíl.

Jestliže je rozdíl dvou až pěti let, pak se může žárlivost vyskytnout častěji. Starší dítě už si uvědomuje samo sebe, své postavení v rodině a svůj vliv na ni. Novým batoletem, které na sebe najednou strhává všechnu pozornost, se může přirozeně cítit ohroženo a odstrčeno. K žárlivosti dětí můžeme přitom nevědomě přispět i my sami neustálým srovnáváním, rozplýváním se nad miminkem a podobně, k čemuž často mívají sklony hlavně prarodiče, málokdy si uvědomující, jak jejich a naše chování vstřebává citlivá a všechno zaznamenávající dětská duše.

 

Museli jste se po narození druhého dítěte potýkat s projevy žárlivosti staršího sourozence?

Autor: Veronika Tůmová

Skolióza - když páteř začne vybočovat
Když dítě odmítá našeho nového partnera

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...