zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Život s manipulátorem - umíte se bránit?

Hanka Bednářová
04.10.2017

Nikdo z nás není ideální. Máme své slabší a silnější stránky, a proto není možné očekávat, že náš partner bude dokonalý. Člověk manipulující se svým okolím si svou nedokonalost nepřipouští, ale naopak poukazuje na chyby druhých. Jeho síla spočívá v tom, že ji jeho oběť nevnímá. Manipulátora není lehké prohlédnout. Dokáže se skrývat za nevinnou tvářičku a sladké chování.

Osobnost manipulátora

Manipulativní chování se objevuje ve stejné míře mezi muži i ženami. Na prestižních pozicích, ale i těch obyčejnějších. Tento typ osobnosti zaujímá pouze 3 % populace, ale dokáže neblaze působit na daleko větší okruh lidí. Manipulátor je narcistická a egocentrická osobnost, která se ráda staví do role oběti. V některých situacích si to ani sám nemusí uvědomovat, ale většinou je jeho chování cílené a vědomé.

Projevy manipulativního jednání

Manipulátor si vás nejdříve získá svým silným charismatem. Dokáže vzbudit sympatie a pocit důvěry. Často používá lichotky, dává dárky a prokazuje služby. Jakmile si vás získá, nastane obrat. Dokáže využít vaši slabou stránku ve svůj prospěch a kýžené pomoci se od něj již nedočkáte. S oblibou svádí vinu na druhé, vyhýbá se zodpovědnosti, překrucuje pravdu. Používá nejasné odpovědi a svá přání vyjadřuje oklikou.

Pokud vám jeden den něco tvrdí, na druhý den může obrátit. A pokud jej na to upozorníte, dokáže vám vyčíst, že jste jej špatně pochopili. Nesnese kritiku a odmítnutí. V partnerských vztazích rád vydírá a vyhrožuje sebevraždou. S oblibou používá slovní spojení: "Pokud mě miluješ".

Ničí vám žárlivost vztah?

Život s manipulátorem - jak se bránit?

Abyste se mohli bránit, je nutné jej prohlédnout. Uvědomit si, že je něco špatně a přestat o sobě pochybovat. Není to vaše chyba, jak se vám manipulátor snaží podsouvat. Neočekávejte, že se změní. Můžete změnit jen sami sebe a své chování. Přestat se ospravedlňovat a stát si za svým. Nebát se argumentovat, přesto zachovat klid. Naučit se říkat ne, zapracovat na svém sebevědomí a především nenechat se opět vtáhnout do jeho hry.

Zdroj: Zkola.cz, Ales-kalina.cz, Firstclass.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Vinobraní vrcholí - jak poznat kvalitní burčák?
Jak správně vymalovat byt?

Další články

Jak pečovat o zubní náhradu?
Zuby

Jak pečovat o zubní náhradu?

26.09.2017

Začali jste s používáním zubní náhrady? Pak jste už možná překonali první obtíže, které zahrnují například dávivý reflex při jejím nasazování, nebo nadměrnou tvorbu slin, která je ...

Jak správně prát?
Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak ...