Zdravá výživa

Lecitin dodává energii

Michaela Holá
10.12.2009

Dnes je na každého z nás kladeno plno nároků. Se stresem se setkáváme doslova na každém kroku a předpokládá se, že v práci i doma budeme stále plní elánu. Ne vždy tomu ale tak musí být a sami můžeme přijít na to, že je třeba nějak povzbudit organizmus k činnosti. K tomu nám může dopomoci lecitin.

Lecitin je obsažen ve všech buňkách našeho těla a sehrává zde úlohu při průběhu životně důležitých reakcí. Chemicky tato látka spadá do skupiny tuků, konkrétně do fosfolipidů. Pokud člověk má v těle nedostatek lecitinu, je možné pociťovat to na kondici nervové soustavy. Dochází k nervozitě, můžeme si připadat vyčerpaní a unavení, jen těžko se na nějakou činnost soustředíme delší dobu.

Účinky lecitinu

Nervová soustava

Lecitin podporuje činnost centrálního nervového systému, zlepšuje paměť, pozitivně ovlivňuje proces učení. Zvyšuje též schopnost koncentrace, uklidňuje a příznivě působí při poruchách spánku. Zlepšuje stav a funkci buněčných membrán. Hlavní složka lecitinu - cholin je v těle přeměňován na acetylcholin, který přenáší nervové impulsy.

Oběhová soustava

S pomocí lecitinu dochází ke snížení hladiny cholesterolu, pročištění cév a ke snížení krevního tlaku.

Játra

Lecitin tvoří 73% objemu tuků v tomto orgánu. Je ochranným faktorem jaterních buněk při jejich detoxikačních funkcích, snižuje toxický účinek alkoholu na játra. Také zabraňuje ukládání tuků v játrech, pomáhá při léčbě zánětu jater.

Další pozitivní působení lecitinu

  1. zlepšení stavu pokožky, zabránění vzniku ekzémů
  2. omezení padání vlasů
  3. zmírnění bolesti kloubů
  4. podpora imunitního systému
  5. zlepšení vstřebávání vápníku
  6. podpora hojení ran
  7. protizánětlivé účinky
  8. napomáhá hubnutí
  9. snížení celulitidy

Má lecitin i negativní účinky?

Jelikož je lecitin látkou běžně v těle obsaženou, negativní vliv na lidský organizmus pozorován nebyl. Důležité je však zmínit to, že v průběhu těhotenství a kojení je nutno poradit se o jeho užívání s lékařem.

 

Zkoušeli jste užívat lecitin? Jaký byl výsledek?

Autor: Michaela Holá

Únavová zlomenina - prokletí sportovců
Budí ve vás společnost lidí strach?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...