Zdravá výživa

Tuky v naší stravě

Jana Mokošová
11.05.2009

Ať chceme nebo nechceme tuky jsou v našem jídelníčku nepostradatelnou součástí. Jejich problematika je velice často a všude možně probíraná. Někde se píše to, jinde zase ono a potom je těžké se v tomto tématu vyznat a hlavně si vybrat ten správný směr.

Původně se pro dosažení pěkné postavy, doporučovalo omezení přísunu jakýchkoli tuků. Následně byla v módě také nízkotučná strava. Ovšem ani jedna varianta není pro nikoho ideálním řešením. Bylo prokázáno, že žádné kloudné výsledky nenese. Diety, které se specializují na nízkotučnou stravu, prokázali svůj efekt, avšak jen v krátkodobém horizontu.

Jedině strava, která je vyvážená a složená hlavně z těch zdravých tuků, pomáhá v boji proti nadváze a zároveň snižuje výskyty různých onemocnění. Je tedy zřejmé, že bez tuků žít prostě nemůžeme. Ovšem je třeba vědět, jaké tuky jsou pro tělo přínosné a které nikoli.

Tuky lze rozdělit na tuky nasycené a nenasycené

  • Nasycené tuky jsou zdrojem energie a zdrojem vitamínů, které jsou v tucích rozpustné. Ty najdeme v mase, mléku, vejcích, sýru a palmovému oleji. Ty mohou přispívat k řadám možných nemocí, jako je například kardiovaskulární onemocnění, zvýšená hladina cholesterolu apod.
  • Nenasycené tuky objevíte kupříkladu v rybím tuku, olivovém oleji, lněném oleji, dalších rostlinných olejích, vlašských ořeších, sojových bobech a mnoha dalších. Tyto tuky jsou nezbytné pro výstavbu buněčných membrán, pro mozek a oči. Avšak pozor, nenasycené tuky jsou prospěšné pouze v přírodních a nezpracovaném stavu. Oleje, které známe a které se běžně v naší stravě vyskytují jsou ve formě margarínů a kuchyňských olejů. V takovémto případě svou zdravou a účinnou složku ztrácejí.

Traduje se, že pro dlouhý a štíhlý život je zapotřebí konzumovat tyto potraviny: krůta, tuňák, brokolice, pomeranče, rajčata, borůvky, špenát, dýně, fazole, jogurt, oves, sója, čaj a vlašské ořechy. Jedině to správné jídlo vám může zajistit stop věčným dietám a pokusům po krásném a štíhlém těle. Vyjmenované potraviny pomáhají eliminovat poškozování buněk, které jsou vlivem nezdravé stravy napadány. Právě to způsobuje závažná onemocnění, mezi které patří například rakovina. Po těchto potravinách se navíc budete cítit fit, ve formě a plni energie. Jen to ale nestačí, nadále je zapotřebí pravidelného cvičení a k celkově zdravému vzezření napomůže i dobrý psychický stav.

Víte kolik tuků denně sníte? Myslíte si, že ve vaší stravě je tuků nadbytek nebo nedostatek?

Autor: Jana Mokošová

Sušená syrovátka – lékař na všechno
Jak se zbavit chloupků

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl
Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňu ...