zdroj: istockphoto.com
Zdravá výživa

Superpotraviny - bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu a proteiny

Hanka Bednářová
10.03.2017

V současné době se superpotraviny stávají čím dál více rozšířenějším pojmem. Setkáme se s nimi zejména ve spojitosti se zdravým životním stylem. K dostání jsou především v prodejnách se zdravou výživou a na e-shopech.

Superpotraviny neboli superfoods jsou potraviny bohaté na živiny, jejichž zdravotní prospěšnost je vyšší, než je tomu u ostatních potravin. Superpotraviny jsou kvůli zachování co nejvyššího množství živin šetrně zpracovávány. Neobsahují pesticidy, hormony a jiné chemické složky. Často jde o potraviny pocházející ze zemí mimo Evropu, jejichž zázračné účinky byly objeveny tisíci lety. Jsou bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu, proteiny, enzymy a koenzymy.

Výčet všech superpotraviny by byl velmi obsáhlý. Proto zde uvedeme pouze některé.

Goji – kustovnice čínská

V kustovnici čínské nalezneme velké množství vitamínu C, B1 a B2, betakarotenu, ze stopových prvků je to železo, vápník, selen, zinek, esenciální mastné kyseliny, 19 aminokyselin a aktivní polysacharidy. Kustovnice je nepostradatelná v tradiční čínské medicíně. Blahodárně působí na činnost jater a ledvin. Posiluje obranyschopnost organismu, snižuje krevní tlak, prospívá zraku. Kustovnice čínská se jí sušená, připravuje se z ní tradiční čaj nebo se přidává do slaných i sladkých jídel. Doporučená denní konzumace je 10 - 20 g.

Chia semínka

Chia semínka (semínka šalvěje hispánské) byla nepostradatelnou součástí jídelníčku Aztéků. Obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, vlákniny, vitamínů skupiny B, A, C, E, vápník, fosfor, sodík, draslík, zinek, chrom. Snižují hladinu krevního cukru, příznivě působí na trávení, střevní mikroflóru i kardiovaskulární systém. Díky schopnosti navázat na sebe vodu a zvětšit svůj objem až 12x, zvyšují vnitřní hydrataci organismu. Jsou výborným doplňkem při vytrvalostním sportu. Vhodné je užívat denně 2 - 3 lžíce chia semínek.

Chlorella

Chlorella je sladkovodní řasa s nejvyšším množstvím chlorofylu. Velký význam má především při detoxikaci organismu od těžkých kovů, při podpůrné léčbě onkologických onemocnění, podporuje tvorbu červených krvinek. Najdeme v ní minerály, vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny a až 60 - 70% bílkovin. Její užívání má jistá specifika. Vhodné je konzumovat ji půl hodiny před jídlem a nikdy nekombinovat s vitamínem C.

Kakaové boby

Kakao neboli potrava bohů, obsahuje nejvyšší koncentraci antioxidantů ze všech nám známých potravin. Nachází se v něm spoustu hořčíku, železa, chromu, manganu, zinku, mědi, vitamínu C a zanedbatelné množství kofeinu. Theobromin tvořící 1 - 2% obsahu kakaa stimuluje centrální nervový systém, uvolňuje svalstvo a rozšiřuje cévy. Kakaové boby působí proti únavě, zlepšují duševní výkonnost a dokáží snížit krevní tlak lépe než zelený či černý čaj. Abychom o tyto potřebné živiny nepřišli, je vhodné konzumovat kakao nepražené. Na trhu je možné sehnat nepražené kakaové boby, nepražené kakaový prášek nebo i takto šetrně vyrobenou čokoládu.

Maca horská

Maca je nejstarší a nejvýše pěstovaná rostlina na světě. V jejím kořenu se nachází až 60 % uhlohydrátů, železo, vápník, fosfor, jod, vitamíny skupiny B, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny, steroidy, amidy a cukr. Čerstvý nebo sušený rozemletý kořen je užíván ke zvýšení fyzického i duševního výkonu, zvyšuje libido a maca je tak využívána jako afrodiziakum, pomáhá při neplodnosti, podporuje růst svalové hmoty a spalování tuků.

Matcha čaj

Matcha čaj je na prášek rozemletý japonský zelený čaj nejvyšší kvality. Je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů, minerálů, vlákniny, L-theaninů, kofeinu a polyfenolů. Matcha aktivuje metabolismus a obnovuje buňky. Je vhodná jako prevence proti vzniku rakoviny, zubnímu kazu či kardiovaskulárním chorobám. Matcha se popíjí jako nápoj nebo se užívá jako přísada do jídel.

Zelený mladý ječmen

V zeleném ječmenu najdeme především velké množství chlorofylu, celou škálu vitamínů (C, E, K, H a vitamíny skupiny B včetně cholinu), vlákninu, minerály (draslík, vápník, měď, železo, fosfor či hořčík), aminokyseliny a betakaroten. Konzumuje se v prášku nebo tabletách na doplnění energie, detoxikaci, na uklidnění, při problémech se spánkem a stresem.

Běžně dostupné superpotraviny

Mezi superpotraviny se řadí i potraviny, které běžně máme doma a konzumujeme je, aniž jsme si toho vědomi. Jedná se například o brusinky, borůvky, vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, kešu, ovesné vločky, sezamová a slunečnicová semínka, celer, dýně, mrkev, rajčata, včelí produkty, hlíva ústřičná, losos nebo tuňák.

Posoudit, zda se skutečně jedná o tak zázračné potraviny a ne pouze chytrý reklamní tah, který z nás má dostat co nejvíce peněz, je na každém z nás. Proč si ale občas jídelníček nějak neobměnit?

Foto: iStock

Autor: Hanka Bednářová

Jak omladit ruce, aby neprozradily váš věk?
Pozor na rizika a úrazy při jarním úklidu!

Další články

Trimethylaminuria - syndrom rybího zápachu
Nemoci a léčba

Trimethylaminuria - syndrom rybího zápachu

23.02.2017

Je možné, aby člověk i přes veškeré dodržování osobní hygieny silně zapáchal jako leklá ryba, nebo zkažená vejce? Bohužel je. A žít s touto vzácnou metabolickou poruchou rozhodně n ...