Zdravé bydlení

Čím prospívají a čím škodí pokojové rostliny?

Veronika Tůmová
29.09.2010

Krášlí váš byt pokojové rostliny? Jsou neodmyslitelnou součástí vaší domácnosti nejen proto, že ji zdobí, ale i proto, že jejich šlechtění vám působí potěšení a radost? Možná ale nevíte, že některé z nich jsou dokonce prospěšné vašemu zdraví, zatímco jiné vám mohou naopak uškodit.

Všeobecně mají pokojové rostliny zelenou. Mají pozitivní vliv na lidskou psychiku, ničí škodlivé látky v bytě a zvyšují vlhkost vzduchu. Věnujeme-li rostlinám potřebnou péči, sprchujeme je nebo alespoň otíráme vlhkým hadříkem, pomáháme jim lépe pohlcovat prach a škodliviny vyskytující se v každé domácnosti. Rostliny díky tomu následně pomáhají nám.

Škodliviny v domácnosti

Škodlivých a zdraví ohrožujících látek můžeme mít doma podstatně víc, než si umíme představit. Co všechno nám vlastně může škodit? Chemikálie z úklidových prostředků, toxické materiály použité k výrobě nábytku, nečistota zachycující se v kobercích a kožešinách, unikající páry, pesticidy, či cigaretový kouř. Ve snaze omezit tato nebezpečí nám mohou významně pomoci právě pokojové rostliny. Které? Například popínavý břečťan nebo fíkus pohlcují formaldehyd v kuřáckých domácnostech, tchýnin jazyk a některé druhy palem odstraňují ze vzduchu škodlivé chemikálie.

Léčivé a blahodárné pokojové rostliny

Mezi rostliny, které mají vysloveně blahodárný účinek na lidský organismus a můžeme je pěstovat doma, patří asijský jiaogulan, neboli pětilistý žen-šen, který  posílí naši imunitu lepší obranyschopností a odolností. Účinně také pomáhá při nespavosti, stresu, snižuje cholesterol a podporuje činnost trávení.

Asi každý někdy slyšel o léčivých účincích aloe vera, dekorativní, nenáročné a odolné rostlině, která nás vyléčí skoro ze všeho. Podporuje imunitní systém i správnou trávicí činnost a dokonce se používá i k hojení popálenin. Máte-li potíže s dýcháním, můžete vyzkoušet eukalyptus.

Toužíte-li po rostlině, která je léčivá a navíc okouzlí svou exotičností, pak vsaďte na schizandru, jejíž zázračné bobule jsou neodmyslitelným doplňkem čínské medicíny. Obsahuje éterické oleje, ovocné cukry, minerály a značné množství vitamínu C.

Rostliny v ložnicích a dětských pokojích

Z výše zmíněných důvodů rostliny do ložnice určitě patří. Kromě toho, že zvlhčují vzduch a pohlcují škodliviny, už samotný fakt, že budete usínat nebo se probouzet obklopeni zelení, nebo i květy, má rozhodně uklidňující a protistresové účinky. Doporučuje se např. tchýnin jazyk nebo zelenec, yukka, marantha nebo fíkus.

Méně vhodné mohou být velmi aromatické květiny, rostliny s chlupatými listy, na kterých zůstane zachycený prach, nebo velké ostnaté kaktusy. Ty jsou zvlášť nevhodné v dětském pokoji, kde může snadno dojít k poranění. Chcete-li právě dětský pokoj ozdobit květinou, zkuste begonii, hrnkovou růži nebo gerbery. Určitě sem nepatří jedovatá diefenbachie nebo brambořík, které mohou při náhodném pozření způsobit vážné komplikace.

Kdy mohou rostliny škodit?

Pokojové rostliny mohou škodit především alergikům, kteří by proto měli být zvlášť opatrní při jejich výběru. Protože podporují vlhkost vzduchu, mohou však způsobit i růst některých škodlivých plísní, kterým se ve vlhčím ovzduší daří. V noci nám rozhodně neuškodí tím, že by nadměrně pohlcovaly kyslík. I jejich schopnost pohlcovat škodliviny a prach berme tak, že velké množství rostlin nám byt "neuklidí".

Pokud nemáte sklon k alergiím, dopřejte si je i na svém pracovišti, kde zpříjemní prostředí a příznivě ovlivní vaši náladu.

 

Máte rádi pokojové květiny? Znáte jejich účinky?

Autor: Veronika Tůmová

Působení barev na lidský organismus
Jak docílit plochého břicha?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...