Zdravé bydlení

Působení barev na lidský organismus

Veronika Tůmová
08.10.2010

Všichni máme svou oblíbenou barvu, kterou se rádi obklopujeme, rádi se do ní oblékáme a třeba jí i přizpůsobujeme dekoraci v bytě. Barvy mají podle odborníků nezanedbatelný vliv na lidskou psychiku. Rozdíly ve fyzických reakcích a duševních pocitech na různé barvy jsou podle výzkumů evidentní. Rozeznáváme barvy studené a teplé, a jak dokazuje mnoho poznatků, každá na nás jinak působí.

Znudění, únava, stres? Změňte barvy!

Nevyhovující, jednotvárné, nudné a okoukané barvy dříve nebo později určitým způsobem ovlivní nejen naše rozpoložení, ale třeba i pracovní výkon. Pestré, jasné pastelové barvy oživí a rozzáří každý interiér léta tonoucí ve skličující šedi a nám přivodí příjemný, vzrušující pocit vítané změny.

Rozhodně se nemusíte bát ani trochy extravagance a brzdit svou fantazii. K nově vymalovaným stěnám můžete zvolit i jasně barevný nábytek nejrůznějších moderních tvarů. Pokud je místnost navíc plná denního světla, prostředí je dokonalé. Dodá vám energii a pocit neustálého dění, rozhodně by vás tu neměly přepadat pocity nudy a samoty, nebo dokonce deprese.

Magická síla teplých barev

Teplé barvy, jako je červená, hnědá, žlutá, oranžová, jsou barvy vyvolávající pozitivní naladění, atmosféru tepla a pohody, pocit bezpečí a uspokojení. Takové barvy volíme třeba do dětských pokojů, v interiérech škol, ale také ve zdravotnických zařízeních, zkrátka všude tam, kde je nutné, aby se člověk cítil dobře a optimisticky.

Hnědá barva se mnohdy považuje za nejteplejší, můžeme ji často vidět v kuchyních, koupelnách, ale i v ložnicích. Červená je nejvýraznější, i malá červená plocha ve velkém prostoru určitě upoutá pozornost. O lidech majících zálibu v červené barvě se usuzuje, že překypují vášní, silným vyjadřováním emocí a někdy i agresivitou.

Studené barvy

Nejrůznější odstíny modré, fialová, kombinace se zelenou a bílou, nebo černá a šedá, to jsou barvy studené. I ty mají své využití a silný vliv na psychické vnímání člověka.

Modrá má uklidňující účinky a podporuje komunikativnost, vzbuzuje však pocit chladu v místnostech, které by naopak měly být barevně zatepleny, jako jsou koupelny. Nepříjemná může být i v ložnici, pokud je jí moc a dominuje celé místnosti. O lidech milujících modrou se říká, že jsou klidní, mírumilovní a věrní. Stejně tak zelená je barvou, která duševně uklidňuje a podporuje soustředění. Fialová upoutává pozornost a podporuje vnímání chutí.

V barvách podzimu

Podzim je za dveřmi a každý ví, že právě na podzim svět hýří barvami v těch nejkrásnějších kombinacích. Nebojme se proto kombinovat a zpříjemněme si nadcházející sychravé období paletou pestrých, teplých barev.

Žlutá a černá nebo červená a hnědá jsou barvy výrazné a vkusné, dohromady působí hřejivě, a navíc udávají tón podzimní módy. Pomocí správných barev se tak můžeme vyhnout častým podzimním pocitům splínu, únavě a depresím.

 

Vnímáte působení barev na svůj organismus? Oblékáte se i podle nálady, nebo jenom podle módy?

Autor: Veronika Tůmová

Kouzlo piva a jeho léčivé účinky
Čím prospívají a čím škodí pokojové rostliny?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění
Rakovina žaludku

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

26.11.2010

V dnešní době se velmi často hovoří o důležitosti zdravé stravy. Jedním z důvodů je prevence onemocnění známého jako rakovina žaludku, jinými slovy – zhoubný nádor (karcinom) žalud ...