zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Světový den zdraví - co je jeho cílem a posláním?

Veronika Tůmová
07.04.2019

Světový den zdraví byl vyhlášen roku 1950 Světovou organizací zdraví - WHO (World Health Organization). Připadá každoročně na 7. duben. Tento den je tak apelem a připomínkou všem lidem, že by měli neustále pečovat o své zdraví, čímž samozřejmě budou také napomáhat zlepšování kvality svého života.

Organizace WHO se ve své podstatě snaží o snížení nemocnosti a zbytečných úmrtí po celém světě, především u sociálně slabší populace. Činnost organizace je tak zaměřena především na prevenci.

Chraňme si své zdraví a všech našich blízkých

Zdraví je bezpochyby to nejcennější, co máme, sami k sobě bychom proto měli přistupovat zodpovědněji a s vědomím, že zdraví máme opravdu jen jedno. Každý z nás má samozřejmě právo na zdravotní péči, ale je pro nás vždy výhodnější si zdraví důsledně udržovat, než podstupovat léčbu dlouhodobých nemocí. Jde o celkovou kvalitu našeho života, nejen o náklady spojené s léčbou a další možná omezení nejrůznějších aktivit. Chceme žít plnohodnotný život, ten je třeba žít ve zdraví. Měli bychom si proto už v dětství osvojit zvyklosti a pravidla, díky kterým si udržíme pevné zdraví co nejdéle. Je třeba si uvědomit hodnotu zdraví, hodnotu sama sebe a hodnotu jakéhokoliv lidského života.

Oslavme Světový den zdraví pohybem, sportem a péčí o tělo i duši

Začátkem dubna se už obvykle můžeme těšit z jarního počasí, i když samozřejmě ještě se vší jeho proměnlivostí. Ani výkyvy počasí by nám však neměly bránit ve snaze využít delších a teplejších dnů k pobytu venku, v přírodě a na slunci. Spojme tak oslavy Světového dne zdraví s tím, že pro své zdraví skutečně něco uděláme, vždyť tímto dnem můžeme začít třeba se zdravějším jídelníčkem, s novým sportem, s předsevzetím, že o sebe budeme lépe pečovat po všech stránkách. Načerpejte energii ze slunce i s všudypřítomných projevů probouzející se přírody, jděte si zaběhat, na procházku, naplánujte s rodinou či přáteli první letošní výpravu na kolech, jděte si vyčistit hlavu s dětmi do lesa nebo zaskotačit na hřiště.

Alergie na slunce není alergie! Tak co to vlastně je?

Světový den zdraví na různá témata

Každým rokem je oslava Světového dne zdraví zaměřena na trochu jiné téma. Veřejnost se tak seznamuje vždy s jiným odvětvím medicíny a poznává problematiku nejrůznějších oblastí zdravotnictví. Lidé se tak zároveň mohou zapojit do různých aktivit, které je nabádají k větší péči o vlastní zdraví. Hodnotu vlastního zdraví si často neuvědomujeme, poznáme ji teprve, když nás nebo naše blízké začne něco bolet, nebo když se náhle objeví vážnější onemocnění. Právě Světový den zdraví je určený k tomu, abychom si lépe uvědomili křehkost vlastního zdraví. Předešlá témata se věnovala například problematice vysokého krevního tlaku, nebezpečí parazitů či bezpečnosti potravin. Během akce si můžete nechat například bezplatně změřit tlak, hodnotu glykémie v krvi, množství tělesného tuku apod.

Zdroj: Svatky.centrum.cz, Osn.cz, Mzcr.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zdravou snídaní proti jarní únavě
Chřest - pro zdravou výživu i pro gurmánský zážitek

Další články