zdroj: pixabay.com
Zdraví ženy

Kolagen v péči o pleť podle věku

Veronika Tůmová
20.04.2015

Denně a ze všech stran slyšíme z reklam na pleťové krémy alarmující upozornění na nezbytnost udržování pevné, zdravé a mladé pleti pomocí kolagenu. Co je vlastně kolagen? A proč je pro naši pokožku tak důležitý? V dnešním článku se dozvíte, jak správně pečovat o pleť v různých věkových kategoriích.

Podle odborníků pleť ztrácí své přirozené zásoby kolagenu už před třicátým rokem věku. Kolagen tvoří zhruba 70 % hmotnosti kůže, je tedy evidentní, že jeho dostatek či nedostatek má na vzhled a stav naší pleti zcela zásadní vliv.

Kdy a jak začít s obnovou tvorby kolagenu

Kolagen je skleroprotein, ve vodě nerozpustná bílkovina a základní stavební hmota pojivových tkání. Je zodpovědný za pružnost, pevnost a správnou vlhkost kůže. Snižování produkce kolagenu je jednou z hlavních příčin nepříjemných změn vzhledu pleti, je proto vhodné začít se jeho obnovou zabývat včas, tedy přibližně kolem 27. roku života. Ztráta kolagenu stojí na počátku procesu stárnutí, projevuje se ztrátou elasticity pokožky, kontury obličeje ochabují a začínají se tvořit vrásky. Nejvyšší procento ztráty kolagenu zaznamenává naše pleť po menopauze, kdy dochází k radikálnímu poklesu produkce estrogenů.

Kosmetika pro stárnoucí pleť

Aby ztráta kolagenu nebyla tolik patrná, je nutné začít používat kvalitní kosmetické přípravky, které progresivním způsobem pomáhají stimulovat jeho tvorbu. Důležitá je pravidelná aplikace denního a nočního krému, dokonalé čištění pleti a také hydratace. Unikátní gely, séra a krémy s vysokým obsahem kolagenu pleť vyhladí, zpevní a mohou i předcházet vzniku nových, drobných vrásek.

Jak správně pečovat o pleť v různém věku

Péče o pleť po třicítce

Po třicítce se proces přirozené obnovy pleti výrazně snižuje. Pleť potřebuje pomoc se zachováním pevnosti, elasticity a ztrácí jas. Je třeba sáhnout po silnějších kosmetických přípravcích, než které nám stačily ve dvaceti. Tyto přípravky by měly správně korigovat nerovnosti pleti, rozzářit ji a vyplnit drobné vrásky. Můžeme sáhnout také po peelingu a aplikovat hydratační masky. Objeví-li se první hlubší vrásky, je vhodné vyměnit hydratační krém za zpevňující. Velkou pozornost je nutné věnovat oblasti kolem očí, kde pleť ztrácí pružnost a stárne nejrychleji. Používejte kosmetiku s ovocnými AHA kyselinami a krémy s obsahem ceramidů, peptidů, koenzymu Q10 a s vitamíny C a E.

Péče o pleť po čtyřicítce

Po čtyřicítce začínáme s tzv. procesem omlazování pokožky, se kterým nám pomohou speciální kosmetické přípravky udržující mladistvý vzhled pleti o dalších několik let déle. Jsou to opět přípravky s obsahem kolagenu, dále kyseliny listové a retinolu (vitamin A) pro aplikaci na noc.

Péče o pleť po padesátce

Zralá pleť po padesátém roce života ztrácí pružnost a pevnost, mění se i její barva a vrásky se prohlubují. Nastává čas na kosmetiku s fytohormony. Jsou to rostlinné výtažky získávané ze sóji, divoké rýže či semen slunečnice. Stimulují obnovu buněk, zpevňují kontury tváře a přípravky s obsahem vápníku pleť posilují a zabraňují jejímu vysoušení.

Vhodné je užívání depigmentačních preparátů, s obsahem ovocných kyselin, s kyselinou azelainovou, které regulují práci melanocytů. Tyto prostředky obsahují i UV filtry. Pro vyrovnání barevných nerovností pomáhají také pravidelné peelingy a mikrodermaze (obrušování pleti).

Zdroj: chriscosmetics.cz, retel.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Tuřín - zelenina vhodná při redukční dietě
Blíží se 5. ročník kampaně “Do práce na kole". Zapojíte se?

Další články