zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Matcha Tea - zelený čaj, po kterém se hubne!

Michaela Chylková
26.03.2015

Čaj Matcha je stoprocentní zelený čaj (až desetkrát silnější než klasický zelený čaj) rozemletý na jemný prášek bez obsahu barviv, konzervačních látek a jiných přísad. Výroba čaje Matcha je bezpochyby jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě. Má výrazné detoxikační účinky a urychluje metabolismus. Pozitivních účinků má ovšem mnohem více!

O sběru čaje Matcha

Druh zeleného čaje, o kterém si dnes řekneme pár slov, vznikl před více než 800 lety. Nejdříve byl užíván zejména buddhistickými mistry a samuraji, do Evropy se dostal teprve nedávno.

Výhradně ruční sběr lístků čaje Matcha probíhá na začátku května, ihned po sběru se přenášejí do továrny (Aracha) a zde je počátek celé výroby - přeměny surových listů na jemný zelený prášek s báječným aroma. Nutno však říci, že to pravé know-how na výrobu čaje Matcha znají pouze elitní japonští farmáři.

Matcha Tea má vliv na naše zdraví

Proč je Matcha Tea o tolik silnější než klasický zelený čaj? Hlavním důvodem je, že tento čaj se nelouhuje, ale přímo konzumuje. Při popíjení tak spotřebujeme celý čajový list. Proto se jeden šálek Matcha Tea (2 g) vyrovná zhruba 10 šálkům běžného zeleného čaje.

Jak poznat kvalitní čaj Matcha?

Široké spektrum tříd a jakostí nám trochu ztěžuje výběr čaj Matcha. Jak poznat, který čaj je opravdu kvalitní? Ten nejlepší Matcha Tea má smaragdově zelenou barvu a v případě nižších stupňů získává nepěkný žlutohnědý nádech. U nižších stupňů kvality se výrazně mění i chuť čaje. Ten nefalšovaný s nejvyšší jakostí ma jemnou, hladkou a mírně sladkou chuť s minimálním náznakem trpkosti.

Dodržujte doporučované množství

Dospělý člověk by měl dodržet konzumaci v množství do 6 šálků denně. V omezeném množství si mohou dopřát Matcha Tea také děti (max. 1 šálek denně), těhotné a kojící ženy mohou o jeden šálek navíc přidat.

Matcha Tea versus káva

Ten největší rozdíl (kromě obsahu živin) je ve způsobu uvolňování energie. Káva obsahuje silný stimulant, energii uvolňuje v podstatě okamžitě, kdežto u čaje Matcha dochází k postupnému uvolňování. Ve výsledku nás káva po pár hodinách spíš utlumí, po čaji Matcha nám "nabitost" vydrží o poznání déle.

Důvody, proč pít Matcha Tea?

 • konzumací zklidníme mysl a zavedeme do našeho života větší harmonii
 • zvyšuje soustředění, zlepšuje paměť
 • obsahuje katechiny (jedinečnou skupinu antioxidantů)
 • až 60 % katechinů je EGCG, které zpomalují nárůst tělesné hmotnosti a příznivě ovlivňují vstřebávání tuků
 • ovlivňuje metabolismus - pravidelným popíjením čaje Matcha bude naše tělo spalovat až 4x rychleji
 • již dva šálky denně zajistí dostatečný přísun antioxidantů potřebných pro tělo
 • snižuje hladinu glukózy v krvi, proto je ideální i pro diabetiky
 • pomáhá snižovat nejen cukr, ale i cholesterol v krvi
 • obsahuje mnohem více chlorofylu než běžný zelený čaj (díky pěstování ve stínu)
 • při výrobě nedochází k fermentaci, čaj je bez obsahu jakýchkoli přísad, barviv a konzervačních látek
 • je bohatý na vitamíny (zejména vitamín A, E, C), minerály (železo, vápník, zinek, draslík), katechiny a aminokyseliny
 • dále obsahuje proteiny, vlákninu a kofein
 • užíváním snižujeme riziko vzniku rakoviny

Zelený čaj Matcha nemusíme jen popíjet

Dalším plusem Matcha Tea je různorodost jeho přípravy. Z čaje si jednoduše připravíme teplé i studené nápoje, nejrůznější koktejly a smoothie. Hodí se i k přípravě moučníků a dezertů, pečiva, čokolády či zmrzliny. Zelený prášek stačí vsypat do těst, krémů apod. Časté uplatnění nachází RAW specialitách. Co se týče ceny, za 100 g čaje Matcha zaplatíme okolo tří set korun.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Střevní chřipka - jak se bránit?
Geneticky vysoký cholesterol

Další články

Arganový olej - kosmetický luxus marocké přírody
Vitamíny a minerály

Arganový olej - kosmetický luxus marocké přírody

04.03.2015

Arganový olej je jedním z nejvzácnějších a nejdražších vůbec. Olej je panenský, 100% čistý a lisovaný za studena. Víte, jak se získává? A jsou jeho účinky opravdu tak převratné?