zdroj: pixabay.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Světový den zdraví o bezpečnosti potravin

Jitka Suchánková
07.04.2015

Světový den zdraví vyhlásila Světová organizace zdraví (WHO - World Health Organization) při příležitosti vlastního vzniku, a to o dva roky později, tedy v roce 1950. Připomínáme si díky němu nejen to, že bychom si měli neustále zlepšovat kvalitu vlastního života, ale také snahu Světové organizace zdraví o co největší snižování nemocnosti ve světě, nejmenší úmrtnost a také o vymýcení některých chorob. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci.

Bezpečné potraviny - téma Světového dne zdraví 2015

Letošní Světový den zdraví se nese v kontextu, který se dotýká bez výjimky všech, nese téma o bezpečnosti potravin.

K nejdůležitějším bodům Světového dne zdraví 2015 patří:

  • čistota a správné mytí konzumovaných potravin
  • oddělení syrových a hotových potravin
  • dostatečná tepelná příprava
  • skladování potravin
  • používání nezávadné vody a kvalitních potravin

Bezpečnost potravin je nutno zajistit ve všech krocích dlouhého řetězce - od jejich vzniku až po vlastní konzumaci. Je k tomu potřeba široká spolupráce, která se dotýká zejména odvětví zdravotního, dále zemědělství, potravinového průmyslu, převozu potravin, stravovacích zařízení, ale dokonce i samotného koncového spotřebitele.

Světová deklarace o výživě formulovala už v roce 1992 tento problém: "Přístup k nutričně vyváženým a bezpečným potravinám je základním právem každého jednotlivce." Nebezpečné potraviny mohou vést k řadě zdravotních problémů.

Co to jsou nebezpečné potraviny?

Nebezpečné potraviny obsahují škodlivé viry, bakterie, parazity a chemikálie. Známe minimálně 200 chorob, které mohou tyto potraviny zapříčinit (akutní, chronická, včetně nádorových onemocnění). Nemoci přenášené potravinami jsou příčinou smrti ve více než 2 milionech případů nakažených v celém světě. Je to zanedbatelné číslo, nebo naopak alarmující?

Zkuste se zajímat o bezpečnost potravin

Podle průzkumu z roku 2012 jsou čísla o sledovanosti bezpečných a nebezpečných potravin následující:

graf.png

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Zdravé přesnídávky nejen při redukční dietě
Gastrický balonek jako metoda hubnutí

Další články

Etikoterapie aneb napravte své vztahy
Duševní zdraví a psychologie

Etikoterapie aneb napravte své vztahy

18.03.2015

Etikoterapie (součást psychoterapie) vede k sebepoznání a zabývá se uzdravováním nemocných vztahů k sobě i k druhým. V těchto nezdravých vztazích pak hledá příčiny nemocí člověka.