zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

4 tipy, jak snadno a rychle připravit tělo na podzim

Veronika Tůmová
08.10.2020

Dny se krátí, převládá zatažené počasí a zdá se, že budeme brzy muset přivyknout nižším teplotám. Je ale třeba si uvědomit, že po létě jsme choulostivější na chlad, někdy až zbytečně moc. Pospícháme z práce domů, před televizi a k teplému čaji, ale není to škoda? Proč si v těchto posledních relativně pěkných dnech ještě neužívat krásy podzimu?

Podzim a procházky na čerstvém vzduchu v jeho barvách prospějí vaší kondici, přitom pohladí na duši. Zčervenají vám tváře, příjemně se unavíte a co je pak lepšího než dobrá káva nebo punč někde v příjemné kavárně, nejlépe, když se ještě dá posedět na zahrádce? V této době je však také nejvyšší čas připravit tělo na chlad, zimu a nevlídnost počasí.

Nutnost hydratace s létem nekončí

Většina z nás bere jako samozřejmost, že v tropických vedrech pijeme víc vody, vychlazených limonád a podobně. Na podzim s příchodem ochlazení nepociťujeme žízeň už tak intenzivně, přesto tu ale pořád je. S ustupujícím pocitem žízně však může dojít k nedodržování pitného režimu a dehydrataci. Tu poznáte podle přetrvávající únavy nebo pobolívání hlavy. Obvykle tyto příznaky přičítáme začínajícímu nachlazení, ale důvodem může být právě nedostatečný pitný režim. V chladnějších dnech možná nebudete mít zrovna chuť na popíjení čisté vody, ale nezapomeňte, že i čaje, ovocné a zeleninové šťávy se rozhodně počítají! Zkuste třeba oblíbená zeleninová smoothies, která vám navíc dodají slábnoucí energii a sílu do podzimních plískanic.

Benefity otužování - proč na nic nečekat a začít hned? 

Zkuste podzimní detoxikaci

Máte za to, že detoxikace patří k jaru? Kdepak! Zkuste to letos trochu jinak a dopřejte svému tělu očistu právě na podzim. Ulehčíte tak svým játrům, která čistí tělo od toxinů. Detoxikace je víc než na místě i proto, že nás čeká náročné období hutných jídel, sladkostí, večírků a oslav, kterým se jen tak nevyhneme. Proto využijte právě podzim k celkovému odlehčení jídelníčku a mimo jiné i péče o pleť, která na podzim a v zimě také hodně zkusí. Od věci určitě nebude ani návštěva wellness nebo sauny.

Přírodní vitamínové bomby

Podzimní dny jdou bohužel ruku v ruce s nachlazením. Múžete spoléhat na vitamínové doplňky stravy, ale je třeba vědět, že daleko víc se dá najít prostě a jednoduše v přírodě. Ta sama totiž dělá maximum pro to, aby nám podzim usnadnila. Vyjděte si na procházku do lesa, zahrádek či parku, uvidíte, že právě dozrávají šípky, bezinky a rakytník. Využijte jejich sílu díky velkému množství pro nás potřebných vitamínů. Oblíbený je také například ostropestřec mariánský.

Zapomeňte na podzimní splíny, udržujte se v pohybu a tím i v dobré náladě!

Podzimní melancholie sedne dříve či později na většinu z nás, k tomuhle období už zkrátka patří. Přesto jsou způsoby, jak jí nepodlehnout. Vsaďte na pohyb, ten pomůže na jakýkoliv splín, díky němu vyplavíte endorfiny - hormony dobré nálady nebo také hormony štěstí. Když už nic jiného nepomáhá, na pohyb je zkrátka spoleh. Zkusit můžete třeba i jógu, meditace vám zase vnese do duše klid a vyrovnanost. To všechno přispěje k tomu, abyste nadcházející podzimní období přečkali ve zdraví a pohodě.

Běhání jako sport, zábava i relax 

Autor: Veronika Tůmová

Podzimní bylinky pro zdraví a vitalitu do sychravých dnů
Saunování dětí: Podpořte dětskou imunitu a zabojujte proti nachlazení i chřipce

Další články