Zdravý život

6 tipů jak povzbudit metabolismus a pozvednout náladu

Petr Zimola
20.08.2009

Lámete si hlavu nad tím, jak sestavit jídelníček, který by vám pomohl zbavit se přebytečných kil? Zde je šest tipů, kterak urychlit metabolismus tuků, ale i povzbudit duševní funkce. Budete se tak cítit skvěle jak po fyzické tak i po psychické stránce, zatímco kilo po kile půjde dolů.

Šest tipů, po kterých se budete cítit skvěle jak po fyzické tak i psychické stránce, zatímco kilo po kile půjde dolů.


1. Vybírejte si jídlo s bohatým obsahem kvalitních bílkovin

Bílkoviny, jsou pro tělo velice důležité a navíc se v těle dobře absorbují. Takovým příkladem mohou být plody moře, drůbeží maso, libové červené maso, nízkotučné jogurty, rýže, fazole a čočka.


2. Do své jídelníčku se snažte zahrnovat mořské ryby, nejlépe třikrát týdně

Mořské ryby jsou jedním z nejlepších zdrojů omega-3 esenciálních kyselin, které jsou nezbytné pro správnou funkci mozku. Z širokého výčtu uveďme lososy, tuňáky, makrely, sardinky a tresky.

 

3. Dejte si dvě vejce týdně nebo si své cereálie či zeleninový salát posypte lecitinovými granulemi

Lecitin patří mezi fosfolipidy, které jsou obsaženy mimo jiné i ve vejcích. Jejich nedostatek vede k nervozitě a ke snížené schopnosti koncentrace. Důležité jsou zvlášť pro sportovce, neboť zkracují dobu svalové regenerace. Významně se i podílí na prevenci aterosklerózy.

 

4. Ke svačině si vybírejte jídla s nízkým glykemickým indexem

Cukry s nízkým glykemickým indexem se v těle déle tráví a prodlužuje se tak pocit sytosti. Díky pozvolnému vstřebávání těchto cukrů se tak předchází kolísání hladiny cukru v těle, což může mít za následek špatnou náladu a nutnost sahat po dalším jídle. Mezi takové potraviny patří ovoce (i sušené), zelenina, luštěniny a ořechy.

5. S každým jídlem si dejte jednu nebo dvě porce ovoce či zeleniny

Tělu se tak dodají potřebné antioxidanty a vláknina.

 

6. Snažte se do svých jídel přidávat semínka rostlin

Poskytují energii a nezbytné tuky pro správnou funkci mozku. V mixéru či mlýnku na kafe rozmixujte půl porce lněných semínek a půl porce sezamových, slunečnicových, konopných či dýňových semínek. Takto vzniklou směs uchovávejte v lednici a přidávejte do salátů, na zeleninu nebo do koktejlů.

Která potravina podle Vás by neměla v našem jídelníčku chybět?

Autor: Petr Zimola

Jak poznat, že dítě bere drogy
Chcete být fit a vypadat mladě? Jezte rajčata...

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.