zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Burčák – jak je to s jeho přínosem pro zdraví?

Veronika Tůmová
11.09.2022

Burčák je naše velmi oblíbená tradice přicházející s koncem léta a začátkem podzimu. Nejčastěji se vyrábí z vinných odrůd, jako je Modrý Portugal, muškát nebo tramín. Přichází doba vinných koštů a vinobraní, zkrátka burčák je teď na každém rohu. Vinaři vám budou zaníceně tvrdit, že burčák kudy teče, tudy léčí. Jak je to ale doopravdy?

Burčák je částečně zkvašený hroznový mošt, jde o meziprodukt, vznikající při výrobě vína. Jeho kvalitu prozrazuje barva i vůně, burčák je nejlepší čerstvý, nechlazený, bílý burčák má mít mléčnou, mírně nažloutlou barvu a jen jemný kal. Kvalitní burčák, to jsou přirozené cukry, vitamín B a stopové prvky, železo a zinek, kvasinky a přirozené bakterie. Na druhou stranu, pořád je to alkohol, a ten je zdraví škodlivý.

Burčáku co hrdlo ráčí?

Burčák voní nasládle a má příjemnou sladkokyselou chuť, která nás láká k dalšímu a dalšímu ochutnávání. Raději však opatrně. Burčák je alkoholický nápoj s obsahem alkoholu až do 6%, proto si ho dopřávejme s mírou. Na vinařské rady typu vypít tolik burčáku kolik máme krve, raději nedejte, z toho totiž kouká pořádná kocovina, bolehlav a průjem. Optimální bude dopřát si pár skleniček pro chuť a k přínosné očistě střev. Obecně je burčák považovaný za vzpruhu srdce, s pozitivním účinkem na trávení, kvalitu vlasů, nehtů a pokožky. Obsažená kyselina pantotenová chrání sliznice a zažívací ústrojí. Vysoký obsah cukru však nesvědčí diabetikům.

Je burčák vhodný při hubnutí?

Určitě ne. Burčák obsahuje 239Kj na 100ml, což je značná kalorická zátěž. Proto pokud hubnete, na burčák zapomeňte. Ostatně váš výživový poradce vám zřejmě doporučí vyřadit po dobu redukční diety jakýkoliv alkohol.

Burčák není všelék

Milovníci vína a burčáku vám sice budou tvrdit opak, ale rozhodně mu nepřikládejte zázračné účinky, které vás zbaví všech vašich neduhů jako mávnutím kouzelného proutku. Pokud si dopřejeme skutečně cca dvě deci burčáku denně, můžeme mluvit o zdravotním přínosu. Bílé i červené víno má v malém množství pozitivní dopad na zdraví cév a dále odbourává nezdravé tuky a cholesterol. Burčák neustále kvasí, a je proto třeba jej vypít rychle, než se začne vytrácet jeho sladká chuť a bude více cítit po alkoholu. Obecně platí, čím sladší, tím čerstvější.

Burčák raději ze sklípku než od silnice

Žízeň po prvním burčáku obvykle hasíme tím, který nám první přijde do rány. Pozor však na burčáky v plastových lahvích prodávaných ve stáncích u silnice a na jiných místech, kde evidentně celý den praží slunce. To samo o sobě burčáku neprospívá a jeho kvalita tak s velkou pravděpodobností nesplní vaše očekávání.

Jak si vyrobit domácí burčák

Milujete burčák a láká vás vyzkoušet jeho vlastní výrobu? Není to nic, co by se nedalo jednoduše zvládnout:

Posbírejte dostatečně sladké hrozny a oddělte stopky od bobulí. Bobule rozmačkejte a nechte několik hodin odležet. Vylisujte šťávu. Na 10 l vylisovaného moštu přidejte asi 0,6 kg krystalového cukru. Cukr v moštu promíchejte, dokud se nerozpustí. Oslazený mošt nalijte do demižonu nebo kanystru, zhruba třetina nádoby musí zůstat prázdná, aby mošt mohl kvasit, ale aby nepřetekl. Burčák nechte kvasit při teplotě 15 až 25 °C, nádobu jen lehce překryjeme papírem nebo látkou, neuzavíráme napevno. Jakmile burčák začne šumět, můžeme začít s pravidelnou degustací.  Burčák je hotový asi za 10 až 15 dnů podle teploty v místnosti.

Zdroj: www.mojezdravi.cz, www.revolucnicviceni.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Ibišek: Napumpuje vaši pleť antioxidanty a pomůže získat krásné vlasy
Houbaření a s ním spojená zdravotní rizika

Další články